مرثیه ای برای گذشتگانمان

دلم میسوزد....
 دلم می سوزه،خیلی هم می سوزه،برای گذشته روستایم.برای گذشته پدران ومادران رنج کشیده بیشه دراز.
آه خدای من!تصورش هم آدم رو کلافه وحیران میکنه.گرمای وحشتناک هوا از یک طرف،فصل برداشت محصول با وسایل ابتدایی مانند:داس،تیلا،شن و...از یک طرف و همزمان شدن درو محصول با ماه مبارک رمضان از طرف دیگه.وای خدای من!پدران ومادران واجداد زجر کشیده(جورسی)وبی ادعا وبا ایمان ما کجایند؟کجا رفتند؟تمام آن خاطرات ناب وباور نکردنی را با خودشون بردند وما رو بی کس وسرگردان،غوطه ور در روز مره گیها وتن پروری و...رها کردند؟
آهای جاییر!جد بزرگ وعزیز!آهای رضا!مرد خداوزندگی!آهای سبز علی!مرد سختی ها ومرارتها!کجایید؟چرا هر چه صدایتان می زنیم جوابمان نمی دهید؟برای یک لقمه نان حلال چه مکافاتی که نکشیدید؟چه زجرها ونامرادیهاو مرارتهایی که متحمل نشدید؟
اما نه،دست وپای پر از ترک وتاولتان را غرق در بوسه می کنم.
تا عمر دارم به شما وهمت بالا ونان حلالی که برایمان بدست می آوردید،افتخار می کنم.نه اهل غارت وچپاول وظلم وزور وتجاوز بودیدونه اهل بی دینی ونامردی وگناه .مرد بودید به تمام معنی.
برای ما فرزندانتان دعا کنید تا میراث دار خوبیها وپاکیها ونجابت ومردی وایمان شما باشیم.

گشتم نبود نگردید نیست...خوبیها و پاکیها در بیشه دراز همراه با مردمان خوب و با خدایش کوچ کردند...

                                   جامانده

دیدگاه‌ها  

 
#8 جامانده 1396-01-15 15:25
نمی دانم تا چه مقدار با این حرفم موافق هستین؟ولی باید بگم:خیلی از خاطرات تلخ وشیرین روستایم همراه با سنگ وخاک ونخاله هایی که این یکی دوماهه از روستا دور ریخته شد،به تاراج رفتند!!!
 
 
#7 کودک بیشه دراز 1394-05-12 21:51
خاطرات کودکی و صفای روستام را با تمام دنیا عوض نمیکنم.دلم واسه مردمان قدیمش ،واسه بازیهای کودکانه،واسه بوی نان تنوری،واسه بوی خاک باران خورده،واسه سبزه روی پشت بام خونه ها،واسه کسایی که بین ما نیستن و واسه همه خوبیهای روستام خیلی تنگ شده.دوست دارم یه دل سیر گریه کنم .لطفا از عکس های قدیمی زیاد تو سایت بگذارید.
 
 
#6 لحظه های ماندگار 1394-05-06 16:35
بمب های صدام بیشه دراز را به ویرانه تبدیل نکرد ما خودمان با دست های خودمان بیشه دراز تاریخ یک ایل را به ویرانه تبدیل کردیم بازم به معرفت نبی الله بیگ زاده
 
 
#5 لحظه های ماندگار 1394-05-05 20:00
این حرفا قشنگه ولی فایده ای نداره ...همه سالهاست که این روستا رو ترک کردن و نهایتاً اگه دلشون یادی از گذشته کرد یه سر به سایت نبی میزنن..در حالی که این روستا نه مفقود شده نه زیرآب رفته و نه با خاک یکسان شده ،همین نزدیکی هاست 35 کیلومتر یعنی 20 دقیقه باهاتون فاصله داره میشه همت کرد و یه جورایی دست در دست هم قسمتی از خاطرات گذشته را زنده کرد و این روستا رو آباد کرد حداقل خونه های قدیمی اجدادتونو یه بازسازی کنید یه تنور گلی به یاد گذشته تو حیاط بسازین و اون محیط قدیمی رو بازسازی کنید تا اینکه بیاید اینجاو غبطه بخورید درود بر جعفر عارفی که همچنان در عمل هم به روستایش عرق دارد
 
 
#4 بیشه درازی 1394-04-22 23:11
این روزا مصادف با بمباران پاسگاه بیشه دراز ویورش لشکر بعث عراق درتاریخ21تیر136 7 است که اهالی روستای بیشه دراز با پای پیاده آواره کوهها شدند. بیشه دراز چه روزهای تلخی که بخود ندیده است واین را باید در تاریخ فطور بیشه دراز ثبت کرد. یاد شهید حاجی عله آذرپیرا که در این روز بر اثر بمباران بیشه دراز بشهادت رسید گرامی میداریم
 
 
#3 عاشق ویشه راز 1394-04-10 22:06
بیشه دراز دیاری است که سختی ها وناملایمتهایی زیادی بخوددیده است اما هیچگاه خم به آبرو نیاورده است. دردوران جنگ هشت ساله دو بار تخلیه موقت گردید، دو مورد بمباران اطرافش واز دست دادن خیلی از عزیزانش گواهی بر صبوری بیشه دراز میباشند. اما کوچ دسته جمعی در سالهای اخیر کمر بیشه دراز را خورد کرده است.
جمعیت دو سه هزار نفری بیشه دراز به کمتر از200نفر رسیده است.خیابان شلوغ بیشه دراز تبدیل به یکی دو دکه بی رونق گشته است.

دلم برات میسوزد ای موطن عزیزم
 
 
#2 حسین نصرالهی 1394-04-10 02:10
دل اگرچه دورست ولی یادها در قلبمان جای دارند هرگز دوران کودکیم تمام خاطراتم با بیشه قهرمان را فراموش نمی کنم هرگز
 
 
#1 علی 1394-04-08 12:16
متن قشنگ وزیبایی است اما اینو بگم خوبیها وپاکی ها ریشه در فطرت آدمی دارند هیچگاه کوچ نمیکنند انچه کوچک میکند نگرشها وتغییر وتحولهای زمانی ومکانی است.شاخ وبرگ همیشه متاثر از ریشه است یقینا مردمان امروز ماهم گرچه غوطه ور در روز مره گی ها هستند اما به وقت خودش هم مرد مرد هستند. زنده باد جوویر
 

نوشتن دیدگاه

آمار بازدیدکنندگان


کاربران امروز18
کاربران دیروز36
بازدید کل586668

سیستم آمار بازدیدکنندگان

ابزار هدایت به بالای صفحه

.