خاطرات آقای سیستانی

 
ادامه خاطرات از آقای سیستانی - سپاهی ترویج سال های 53 و 54 (بیشه دراز)
  به نام خدا 

 در سال های 1354- 1353 اگر از استان های شرقی قصد آمدن به بیشه دراز را داشتی یکی از مسیرها از اصفهان و کرمانشاه و ایلام و مهران بود و بین مسیرها یکی دو شب را باید ماندگار میشدی. در مهران باید ساعت ها در ابتدای جاده می ایستادی تا با ماشین های عبوری که معمولا غیر سواری بودند به بیشه دراز بیایی. وقتی که به بیشه دراز می رسیدی مملوء از گرد و خاک میشدی و بهتر بود با آب های موجود کنار نیزارهای پایین رودخانه بیشه دراز خود را شست و شو دهی و اگر شب می رسیدی دیگر نیازی به این کار نبود چون دیده نمی شدی که خجالت بکشی، وجود گرد و خاک به علت نبودن جاده آسفالته ی مسیر راه بود که الحمدالله امروزه همه چیز از ماشین تا جاده تغییر کرده است. آن موقع در بیشه دراز نانوایی نبود و مردم خودشان نان پخت می کردند و برای معلمین و سپاهی هم نان می فرستادند البته بدون دریافت هیچ پولی و صرفا به دلیل اخلاق نیکشان بود. آخرین دوره ی انتخابات فرمایشی نمایندگان مجلس شورای ملی طاغوت در همان تاریخ مذکور بود. رقیبان اصلی در آن انتخابات دو نفر بودند که یکی شغلش کشاورز بود ( به گفته ی خودش در سخنرانی اش در مجلس به سال 1356) و دیگری قاضی یا وکیل دادگستری بود.قبل از انتخابات رژیم شاه از همه ی روستاهای کشور افرادی را برای اجتماع سیاسی و ایراد سخنرانی شاه به تهران دعوت کردند. از بیشه دراز هم یک نفر از اهالی محترم و مومن و تاثیرگذار را به تهران دعوت کردند. وقتی که برگشتند از ایشان پرسیده شد سفر خوش گذشت؟ گفتند: از هر جهت وسایل رفاهی و پذیرایی را برای ما تدارک دیده بودند به طوری که در بیشه دراز آن امکانات نیست، از ایشان سوال شد مگر شما ایرانی نیستید پس چرا شما نباید زندگی خوبی داشته باشید و به خوبی زندگی کنید؟ اشک از چشمانشان  جاری شد و گفتند: درست است به ما ظلم شده است، به ما ستم شده است و عمدا ما را در سختی و بیچارگی نگه داشته اند و حق ما را شاه و عواملش در تهران می خورند. خلاصه اینکه دستشان را خوانده بود. فرعون هم برای اینکه مردم اطاعتش کنند از روش خوار کردن مردم استفاده می کرد همین روشی که هم اکنون غربی ها برای تسلط بر کشورهای ضعیف تر استفاده می کنند. { زخرف، آیه ی 54: (فرعون) قوم خود را خوار گردانید در نتیجه اطاعتش کردند.} کسانی که به هر دلیل وارد بیشه دراز میشدند به عنوان مهمان مورد احترام بودند، گاهی اوقات هم مامورین نظامی از پاسگاه به روستا می آمدند و مهمان اهالی می شدند. یک بار از اهالی پرسیده شد مامورین پاسگاه خودشان از امکانات لازم برخوردارند و وسیله هم دارند پس چرا آنان را که حکم مهمان ندارند دعوت می کنید و هزینه می کنید و برای خودتان زحمت درست می کنید؟ می گفتند: حالا که خوب شده، چند سال قبل که رییس پاسگاه به روستا می آمد افسار اسب خود را به دست یک نفرسپرده و دستور می داد اسب را در ده بگرداند تا عرقش خشک شود( مصداق آیه ای که ذکر شد).

سیستانی

دیدگاه‌ها  

 
#8 www @ 1392-10-20 09:37
جناب سیستانی تشکر
 
 
#7 بیشه درازی 1392-10-19 23:54
سلام بر آقای سیستانی عزیز، بر اساس درخواست استاد حاج مراد نصراللهی قرار بر این عکسی امروزی از خودتان ارسال کنید.
 
 
#6 محمدامین 1392-10-19 23:26
استاد سیستانی شاه ملعون و عواملش را به فرعون و فرعونیان تشبیه کرده و برای تاکید و تایید مطلب، به آیه قرآن استناد کرده اند، گرچه ما در دوره آقای سیستانی حضور نداشته ایم ولی اکنون در محضرشان تلمذی می کنیم پس نگهداشتن حرمت ایشان بر همه ما لازم است.
 
 
#5 م.م 1392-10-19 22:29
آقا نبی سلام، یه سوال داشتم این عکس واقعا به تازگی از بیشه دراز گرفته شده؟ بعد فتوشاپ نشده؟ چون خیلی سرسبزه

پاسخ:سلام نه عکس طبیعیه و نوروز پارسال توسط حمید اذرپیرا تصویر برداری شده
 
 
#4 مراد نصراللهی 1392-10-18 22:27
از آقای سیستانی بخاطر ارسال خاطراتش در مدت دوسالی که در روستای ما خدمت نموده اند،تشکر وسپاسگزاری دارم.
اما برادران عزیز لطف کنند در مقابل هر مطلبی،بگو مگو راه نیندازیم که شایسته ما وسایت روستا نیست،دوستانی در مورد نحوه برگزاری انتخابات در دوران ستمشاهی اظهار نظر می کنند که خود در آن سالها هنوز متولد نشده بوده اند! آقای سیستانی قصدش توهین به کسی نبوده بلکه شرایط برگزاری انتخابات در آن دوران را یادآوری نموده است . برای تنویر افکار شما عزیزان به ذکر خاطره ای که باچشم خود مشاهده کرده ام،می پردازم،قبل از سال 1350 مدرسه ما در ساختمان گِلی محل کنونی کودکستان مستقر بود وانتخابات مجلس شورای ملی وسنا برگزار شد،بخشدار آن زمان از مردم می خواست که به افراد مورد نظر او رای بدهندولی مردم توجهی نکردند وبانظر خود رای دادند!مدرسه یک دستشویی داشت که فاصله سنگ توالت تا چاه آن بصورت روباز بود، ما روز بعد از انتخابات همه رای های مردم را در درون آن قسمت دستشویی دیدیم وحتی در دنیای کودکی خود خیلی از آنها راجمع کرده ونزد پدران خود برده وبه آنها نشان دادیم!
خاطره آقای سیستانی هم اشاره به نحوه برخورد حکومت پهلوی است و الا هرگز قصد ایشان توهین به مردم یا کس دیگری نبوده است .
 
 
#3 محمد حسین 1392-10-18 20:46
با سلام. ملت ایران در تاریخ سترگش ثابت کرده که هرگز زیر بار ظلم و زور و بخصوص تحقیر از طرف چه ظالمان داخلی یا دشمنان خارجی نرفته است. مردم بیشه دراز هم به عنوان مردمی ایرانی و مومن هرگز زیر بار ظلم و زور و تحقیر نرفته اندو مقایسه جامعه بیشه دراز با قوم فرعون واقعا قیاس مع الفارق است.یاعلی مددی
 
 
#2 ویشه رازی 1392-10-18 17:19
جناب آقای سیستانی : درود

قبلا" حول محور های تفاوت انقلاب اسلامی با انقلاب های مطرح دنیا جمعبندی و مطالعه مختصری داشتم، گاها" در جمع معدودی از دوستانم آن را طرح و شرح می دادم و بهترین مستنداتم از نظریه شهید مطهری در خصوص ایمان بی نظیر بنیانگذار انقلاب اسلامی به اهدافش از جمله آمن بربه، آمن به سبیله ،آمن به امة و..... بود.
الحمدلله این چند خاطره جنابعالی اندک پژوهش هایم کاملتر کرد و مصداق های بیشتری از ایمان داشتن امام (ره) به امتش و اینکه امت امام (ره)از امت رسول مکرم اسلام(ص) بهتر و لایق خدمتگذاری بیشتر هست و....... برای ماها و نسل های بعد از انقلاب اسلامی نمایان شد.

انشاالله بیش ار این قدر دان نعمت های انقلاب اسلامی باشیم.
منتظر خاطرات بعدی هستیم .

" والعاقبة للمتقین"
 
 
#1 محمد 1392-10-18 16:21
سلام جناب آقای سیستانی.
از اینکه بار دیگر ما را مهمان خاطرات زیبایت کردی بی نهایت سپاسگزارم. یقین دارم که جنابعالی به خاطر مصلحت اندیشی و پرهیز از بروز اختلاف بین اهالی بیشه دراز از ذکر نام اشخاص خودداری می کنی! ای کاش نام آن انسان شریف را می گفتی؟
هرچند که تا حدودی می دانیم آن شخص بزرگوار کی بوده است.
 

نوشتن دیدگاه

آمار بازدیدکنندگان


کاربران امروز19
کاربران دیروز36
بازدید کل586669

سیستم آمار بازدیدکنندگان

ابزار هدایت به بالای صفحه

.