ترشکی(ترشک)

ترشك(ترشكي)

تغيير اقليم از جمله مهم ترين مواردي است که طي سال هاي گذشته به يکي از چالش هاي بزرگ بين المللي تبديل شده است.کارشناسان اغلب ميان ۲ واژه تغيير اقليم و تغييرات اقليمي تفاوت قائل شده اند و تغييرات اقليمي را ناشي از نوسانات طبيعي اقليم دانسته اند که علت مصنوعي ندارد. اما تغيير اقليم بر اثر افزايش گازهاي گلخانه اي ناشي از فعاليت هاي بشري در جو زمين اتفاق مي افتد و باعث بر هم خوردن تعادل چرخه آب و هوا مي شود. هرچند تغيير در ميزان يخ و برف و ذوب شدن يخچال هاي طبيعي از جمله چشم گيرترين آثار تغيير اقليم محسوب مي شود اما بايد به خاطر داشت که بيشترين آثار اين پديده تغييرات اکوسيستم، تنوع زيستي و منابع طبيعي (گیاهان مرتعی) را شامل مي شود؛ يعني در همان بخشي که زبان گويايي براي مطرح شدن مشکلات وجود ندارد و در صورت بي توجهي به آن زير ساخت هاي حيات بشري آسيب مي بيند و چه بسا در صورت تداوم وضع موجود، زندگي بشر در کره خاکي دستخوش دشواري هاي فراوان شود.

گزارش خشکسالي استان ایلام که از جمله استان هاي نیمه خشک و کم آب کشور محسوب مي شود نشان میدهد که تغيير اقليم در آن به سرعت تاثير گذاشته و موجب کاهش چشمگير بارندگي و گرم شدن هوا شده است، که این کاهش بارندگی  و گرم شدن هوا، موجب کم شدن پوشش گیاهان  دارویی مراتع استان و از جمله روستای بیشه دراز شده است. هر چند وجود منابع طبيعي مانند گیاهان دارویی مرتعی  به زعم کارشناسان و صاحب نظران مساوي است با امکان حيات و تداوم زندگي اما در کنار تخريب هاي مصنوعي منابع طبيعي، طي سال هاي گذشته تغيير اقليم نيز آسيب هاي فراواني به منابع طبيعي استان وعلی الخصوص روستای بیشه دراز وارد کرده است.

بد نیست بدانیم سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، مراتع کوهستانی ایران را بهشت گیاهان دارویی جهان و جایگاه اصلی این گیاهان اعلام کرد که به جرأت میتوان گفت روستای بیشه دراز با دارا بودن گیاهان دارویی خاص نیز جز اصلی این بهشت گیاهان دارویی جهان است. امروزه در جهان با استفاده از گیاهان دارویی و در نتیجه کاهش تولید قرص‌، دراژه ، کپسول و ژل‌های درمانگر شیمیایی، بار دیگر دنیای پر تحول ساخت داروهای گیاهی را به فرآورده‌های منابع طبیعی معطوف ساخته است.  
روستای بیشه دراز به علت شرایط اقلیمی ویژه، داشتن مراتع وسیع کوهستانی، طبیعت بکر و خلاق و بالاخره موقعیت ممتاز سرزمینی ژئوبتانیک بدون اغراق در پهنه جهان یکی از معدود مناطقی است که از صدها نوع گیاه دارویی ممتاز درمانگر برخوردار است. که از آن جمله میتوان: ترشه کی ، هپلوک، كنگر، تره ‌كوهي، پنيرك (توله)، پاغازه، پيچک ، آويشن، پونه وحشی، هفت‌تخمه، په‌گل، گل گاوزبان، خارشتر،شيرين‌بيان و… نام برد.

 از جمله مهمترین گیاهان دارویی روستای بیشه دراز ترشه کی می باشد که در زیر به برخی خصوصیات و خواص درمانی این گیاه اشاره میشود:

گیاهان تیره ترشک گیاهانعموماً علفی و دارای اعضای زیر زمینی گوشت دار یا غده ای و متورم جایدارند. بندرت نیز انواعی با ساقه چوبی و حتی به صورت درخت و یا نمونه هاییبالا رونده ممکنست در بین آنها وجود داشته باشد.
از مشخصات این گیاهان آن است که برگهائی اغلب واقع در سطح زمین و منتهیبه دمبرگ دراز دارند. پهنک برگ آنها معمولاً مرکب ار برگچه هایی به وضعمتصل در یک نقطه و یا شانه ای می باشد. برگچه های آنهااغلب یک فرو رفتگی در ناحیه رأس دارد و یا ممکن است اصولاً شکل ظاهری برگچهها با یکدیگر متفاوت باشد.
گلهای آنها نر و ماده ، 5 قسمتی دارای کاسه پایا گلبرگهای فشرده به همقبل از شگفتن است که به صورت گل آذین گرزن یا خوشه ، گرد آمده اند ، پرچمهای آنها به تعداد قطعات جام گل و یا 2 برابر آن است. مادگی مرکب از 5 برچهمتصل به هم دارند که مجموعاً تخمدانی 5 خانه محتوی یک یا تعداد زیادی تخمکو منتهی به 5 خانه آزاد بوجود می آورند.
میوه آنها بصورت پوشینه (بندرت شفت) است.

خواص: اين گياه در مناطق ما رويش دارد و از قديم الايام به عنوان يك سبزي مفيد و مؤثر از آن استفاده  مي شده است. گرچه در رابطه با مسائل غذايي از آن استفاده هاي فراواني مي شده ؛ ولي اكنون اين استفاده كاهش يافته است و در عوض موارد درماني اين گياه افزايش پيدا كرده و در همه زمينه ها از آن استفاده مي شود و هيچگونه عارضه اي ندارد.

در ميان عشاير مرسوم است كه از دانه هاي اين گياه استفاده مي كنند. طريقه استفاده ي آن هم به اين ترتيب است كه دانه هاي اين گياه را مي كوبند و بعد از مرطوب كردن در محل درد و مفاصل مي گذارند و به عنوان مُسَكن از آن استفاده مي كنند.

گياه ترشك منبع ويتامين C است. بنابراين كساني كه كمبود ويتامين C دارند اين گياه مي تواند براي آنها منبع ويتامين C باشد. علاوه بر آن، اين گياه داراي آهن و فسفر كافي نيز مي باشد.

همچنين اين گياه داروي اشتها آور و تصفيه كننده و هضم كننده بسيار خوبي مي باشد و به خاطر خاصيت تصفيه كنندگي اش براي كساني كه داراي جوشهاي موضعي و پوستي هستند بسيار مفيد خواهد بود. براي استفاده موضعي از اين دارو اگر برگ يا دانه ي له شده، پخته شده يا جوشانده  آن روي دملها گذاشته شود به راحتي درمان مي گردد.

نام‌هايديگر آن: حَماض، ترشك اسفناجي، حماض البقر، حماض‌الماء، ترشه، حميضه، ساقتروشك، ساق ترشك، نيره خراساني، اوزيل، رومكس، استاك، ترشك درشت، پاسيانها،ترشكهاي شيرين، حماض شيرين، حليمون، طوطاق، اشليه پاتم، امروله و اشليهكياتم مي‌باشد.

1-طبع آن سرد و خشك است.

2-انواع ترشكها حاوي ويتامين ث مي‌باشند در نتيجه مدر هستند.

3-اين گياه خنك كننده و تب‌بر است.

4-تصفيه كننده خون مي‌باشد.

5-شادي آور است.

6-جهت خنازير به صورت ضماد مي‌گذارند.

7-جهت يرقان از دمكرده ريشه آن استفاده مي‌كنند و برگ آن به طور مستمر ميل شود.

8- جهت تقويت معده از برگ آن مانند سبزي خوردن به طور مستمر استفاده گردد.

9-تقويت كننده كبد است.

10-جهت درد و زخم معده ترشك را پخته با سماق ميل كنند.

11-براي رفع زگيل ترشك را به موضع بمالند.

12-خوردن ترشك مقاومت بدن را در مقابل امراض بالا مي‌برد.

میثم بیگ زاده

 

دیدگاه‌ها  

 
#11 منیر 1398-02-01 12:25
سپاس
 
 
#10 حامد۰۹۱۴۳۲۱۳۲۵۹ 1398-01-31 20:57
آذربایجانشرقی.ش هرستان مراغه.اطراف روستای ازبه وجود داره در ظمن جای بسیار دیدنی وخوش آب و هواست
 
 
#9 من 1397-02-11 17:38
متاسفانه هر خانوار روستایی چند راس بز دارند که همان بزها بلای جان مراتع و منابع گیاهی شده اند! طبع بز طوری است که گیاهان را از ریشه میکند، برخلاف میش که فقط برگها را میبرد، بهرحال منابع گیاهی استان در حال انقراض هستند کاش مردم روستایی به دامداری و پرواربندی اصولی و نوین روی آورند که اتفاقا اقتصادی تر است.
 
 
#8 محمد 1395-02-08 10:23
حتما بیاییدبه روستای ترشک دربخش سوسن شهرستان ایذه
 
 
#7 عنایت ترشکی 1393-07-06 12:12
ترشک نام روستای ماست
 
 
#6 بیشه دراز زنده است. 1393-02-01 03:17
با سلام.
حالا که راجع به گیاهان دارویی نوشتید خیلی دوست دارم بدونم که اسم فارسی بعضی گیاهان از جمله " هپلوک" و "بل جی جی" و "سرک گرزالی" چی میشه. اگه جواب بدین ممنون میشم. با تشکر.
 
 
#5 محمدحسین 1392-11-11 08:33
با درود بر مهندس جوان و فرهیخته میثم روشنفکر، اطلاعات بسیار جالب ودست اولی بود... یاعلی مددی
 
 
#4 رعنا. 1392-11-10 21:59
عالی بود
 
 
#3 محمد 1392-11-08 09:54
سلام. واقعا عالی بود، سپاس فراوان
 
 
#2 جوانمرد 1392-11-07 23:37
سلام،نبی جان
اسم این گیاه oxalis می باشد. چون دارای اگزالات میباشد.
 
 
#1 محمدکریم بیگ زاده 1392-11-07 23:36
سلام . دستت طلا عمو . . . عالی بود .
 

نوشتن دیدگاه

آمار بازدیدکنندگان


کاربران امروز19
کاربران دیروز36
بازدید کل586669

سیستم آمار بازدیدکنندگان

ابزار هدایت به بالای صفحه

.