یاد باد آن روزگاران(4)

به نام خدا

ياد باد ان روزگاران ... ، دوره دانش آموزي / قسمت 4

 شبهای محرم در مسجد و مدرسه بيشه دراز

السلام عليك يا اباعبدالله الحسين ( ع )

ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) به همین مناسبت اين قسمت به شرح  مراسم ایام و شبهای ماه محرم در بيشه دراز اختصاص مي يابد .

درسالهاي قبل از آنكه من در مدرسه به درس خواندن مشغول شوم ، چون هنوز در روستا ساختمان مسجد ساخته  نشده بود ، برخي از معلمان شبها در مدرسه مراسم عزاداري برگزار مي كردند ، بچه ها لباس سياه به تن مي كردند و شالهاي مشكي به گردن مي انداختند و معلم خود نوحه سرايي ميكرد و بچه ها سينه مي زدند ، يكي از نوحه هايي كه معلم خوانده بود وبچه ها تا سالها آنرا زمزمه ميكردند ، اولين بيتش اين بود :

يتيمي درد بي درمان ، يتيمي               يتيمي خواري دوران ، يتيمي

و اما اهالي روستا هم خود به صورت سنتي نوحه سرايي وسينه زني مي كردند، يكي از مداحان و نوحه سرايان زنده ياد ،  درويش  عبدالي بود كه نوحه هايش در بين اهالي و سينه زنان خيلي محبوبيت داشت ، درويش عبدالي نوحه هاي بسياري را حفظ بود و هميشه بدون كتاب و يا هرگونه يادداشتي از بَر نوحه سرايي مي كرد وجمعيت با نوحه او خيلي مرتب و باشدت سينه زني مي كردند ، كه اين صحنه خود جلوه اي خاص به مراسم مي بخشيد ،  نوحه هاي حزن انگيزي كه براي هرشب ومناسبت خاص خوانده مي شد ، شبهاي عاشورا مردم تا صبح احيا نگه مي داشتند و تمام شب را به نوحه سرايي و سينه زني مي پرداختند .

هريسه ( حليم ) پزي كه علاوه بر گندم پوست كنده ، مقدار زيادي هم گوشت در آن وجود داشت ، يكي از آداب شب عاشورا بود. ديگ بزرگ را روي آتش هيزم ودر بيرون از خانه هاي بدون حياط ، بار گذاشته مي شد ، يكي از مواردي كه مرسوم شده بود ، جوانان سينه زن به درب منازل مي رفتند و در صورت غفلت صاحب خانه ، مقداري از هريسه را به عنوان تبرك مي خوردند و صاحب خانه هم هرگز اعتراضي نمي كرد !   

در آن زمان حضور روحانيوني از جمله آقايان سيد زماني ، روحاني فرد وسيدعلي موسوي كه از اسد آباد همدان مي آمد ،  زينت بخش مراسم عزاداري مردم بيشه دراز بودند ، شبها در مقابل منازل ، كوچه و محله را براي مراسم عزاداري فرش مي كردند ، منبرها ومداحي وروضه خواني حجه الاسلام زماني ( معروف به سيد زماني ) با آن صداي دلنشين ، جذابيت فراواني داشت و به مراسم رونقي بي نظير مي داد . براي پذيرايي از عزاداران ديگهاي بزرگ چاي دارچين تهيه مي شد وسيني هاي استكان چاي دارچين روي دستان جوانان بين عزاداران توزيع مي گرديد.

بعدها كه مسجد روستا به همت اهالي مخصوصا" با تلاشهاي شاد روان شاه عباس بيگ زاده ساخته شد ،  مراسم عزاداري با شور وحالي وصف ناپذير ، در مسجد برگزار مي شد ، شبهاي دهه اول محرم وشب عاشورا مسجد از جمعيت مملو مي گرديد و تا صبح عزاداري و نوحه سرايي و سينه زني ادامه داشت . عَلَم هاي بزرگ سياه و سبز رنگ كه از آويزان كردن پارچه بر روي چوبهاي بزرگ تهيه مي گرديد در پيشاپيش عزاداران به اهتزاز در مي آمد ، برخي از سالها به همت مرحوم كريم رضائي كه از اهالي دهلران و مقيم روستاي بيشه دراز بود پيكر حضرت ابوالفضل را درست ميكردند و بر روي يك چارچوب ( تابوت ) مي گذاشتند و در بين عزاداران بر روي دستان افراد به حركت در مي آمد ، بر روي آن تعداي كبوتر خونين بال نيز كه حكايت از عزادار بودن آنها داشت، جلوه نمايي مي كرد ، كه عزا داران با ديدن آنها با صداي بلند شيون و زاري مي كردند.

 در روز عاشورا سينه زنان به صورت يك دسته منسجم تا نزديك جاده آسفالته ودر مجاورت پاسگاه قديمي ، در مكاني كه يكي از روحانيون ( سيدعلي موسوي ) آنجا را به عنوان ميعادگاه عاشورائيان تعيين كرده بود ، تجمع ميكردند وبه مراسم عزاداري مشغول مي شدند ودر پايان مراسم نماز ظهر وعصر را به جماعت برگزار ميكردند .

شب بعد از عاشورا ( شب يازدهم ) مراسم شام غريبان را برگزار ميكردند و بر مظلوميت وغريبي طفلان امام حسين (ع) مي گريستند وهمچنين در اين شب در تنور واجاق هيچ خانه اي به احترام سَرِ بريده امام حسين (ع) ، آتش روشن نمي شد و نان طبخ نمي گرديد .                    

در هنگامه جنگ تحميلي كه جمعيت كثيري از مهاجرين جنگي در بيشه دراز سكونت داشتند ، مراسمات محرم خيلي با شكوهتر از هميشه برگزار مي گرديد ، نوحه سرايي ، سينه زني ، زنجير زني ، مداحي ، سخنراني وروضه ي ذكر مصايب اهل البيت ( ع ) با شكوه فراوان برگزار مي شد ، حضور رزمندگان كه از دهلران و يا ساير مناطق جنگي براي شركت در مراسم حضور مي يافتند جلوه ومعنويت خاصي به مراسمات مي داد .

 هنوز هم مسجد صاحب الزمان ( عج ) بيشه دراز پذيراي جمعيت دوستدار وعزادار ابا عبدالله الحسين ( ع ) است و هر ساله جمعي از مشتاقان از دهلران وجاهاي ديگر در شبهاي ماه محرم براي عزاداري به اين مكان مقدس مراجعه مي كنند.

 ياد آن ايام وياد شبهاي عاشورا وياد مراسمات محرم كه در كوچه پس كوچه ها ي روستا برگزار مي شد بخير ،   ياد كساني كه براي برگزاري مراسم ، بيش از حد تلاش مي كردند و الآن در بين ما نيستند بخير و روحشان با سرور و سالار شهيدان محشور باد .                                      ادامه دارد...

                                                                                   مراد  نصراللهي

دیدگاه‌ها  

 
#8 شهید هدایت صحرایی 1398-01-25 14:07
یکی از فرماندهان سپاه دهلران بود
 
 
#7 Guest 1392-09-12 08:36
باسلام یک روز صبح سرد زمستان بود وروز قبل آقای کدیوریان معمولا مشق زیاد میگفت وطبق معمول من هم نمی نوشتم آقای عیسی ملکی پور نماینده کلاس بود صبح امدم گفتم به عیسی چکار کنم مشق ننوشتم گفت نگران نباش کرم الله مشق نوشته آن را بهت میدم بده تحویل معلم آقای کدیوریان شروع خط زدن مشق کرد به کرم الله رسید ننوشته بود گفت دفترم گم شده معلم کتک مفصلی از کرم الله کرد گفت برو پدرت بیار

آخ بهرام شیطو
 
 
#6 ویشه رازی 1392-08-22 15:15
عزاداری همولایتی های عزیر قبول حق. استاد نصرالهی اگر امکان دارد مطالب زیر نیز مد نطر باشد: 1) سنت حسنه کمک به نیازمندان روستا به طرق مختلف. همچنین کمک اهالی به پرداخت دیه و خسارت بر اثر حوادث رانندگی.( چون آن موقع بیمه نبود یا توانایی نداشتند)2) ایجادسنت حسنه یقرض الله قرض حسنا" دراغلب دکان داران(مغازه داران) آن زمان ، بطوریکه با روی باز و با کمترین قیمت به کارگران و دامداران وکشاورزان دیم کار روستاو می توان گفت به همه اهالی ، قرض داده میشد و گاها تا سال زراعی یا ..... پولی بدست می آوردند و یا با دادن جنسی دیگر، قرض خود را ادا می نمودند.( بر خلاف بعضی ها امروزه مکتوب می کنند نسیه ممنوع ، یا آن موقع در شهرها نوشته می شد " گنج قارون نداریم و صبر ایوب نداریم قرض نداریم و...) جالب تراینکه به ایلات غریب که به گرمسیر ییلاق و قشلاق داشتند نظیر عشایر استانهای کرمانشاه و لرستان و عشایر سایر شهرستانهای استان خودمان و سایر طوایف همجوار جایروند ، سنت خوب قرض دادن رعایت میشد. چون بیشه دراز مرکربخش محسوب میشد و هم دکانداران مهمانواز بودن و هم اجناس آنها خوب و فراوان بود و .....3) ایلات لر وکرد که از استانهای همجوارچندماهی در ولاتمان بودند قطعا " از امانتداری و صداقت و..... مردمان گرمسیری خصوصا" ویشه راز خاطرات خوبی دارند، به نحوی در سایت به آنها اعلام شود .
 
 
#5 شهدای روستابیشه دراز 1392-08-19 12:56
سلام و عرض خسته نباشید خدمت مدیریت محترم سایت

مطالب امروز روستای بیشه دراز:

مطلب اول:
بیشه دراز_-تصویری بیاد ماندنی از بسیجیان بیشه درازی
ادرس مطلب::http://mi12345f.blogfa.com/post/370


مطلب دوم::
تقدیر وتشکر اهالی روستای بیشه دراز از
ادرس مطلب::
http://mi12345f.blogfa.com/post/367

مطلب سوم:
تقدیر وتشکر اهالی روستای بیشه دراز از(2)

http://mi12345f.blogfa.com/post/368

مطلب چهارم:::
بیشه دراز-شهید جفعر صحرایی دوران خدمت سربازی
ادرس مطلب
http://mi12345f.blogfa.com/post/369
------------------------

ادرس کل مطالب سایت رسمی شهدای بیشه دراز:http://mi12345f.blogfa.com

---------------------------
لوگو سایت شهدای روستای بیشه دراز:
کد را درقسمت تنظمات وبلاگ در قسمت درج کد اسکریبت وارد کنید:::

نظرتون راجب تبادل لینک چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
التماس دعا

یا علی مدد
 
 
#4 محمد کریمی 1392-08-18 22:27
پسر خاله جان،سلام علیکم و دست مریزاد!
لطفاً درباره دو تن از سپاهیان دانش به نامهای حسین شاهین زاده و مسلمی هم با توجه به بیشتر بودن سن شما نسبت به بنده،مطالبی را جهت یادآوری خاطرات شیرین دبستان اقبال بیشه دراز،به اطلاع هم ولایتی هایتان برسانید و اگر اطلاعی از محل سکونت فعلی ایشان دارید لطفاً به ما هم بگویید.با سپاس فراوان.
 
 
#3 شاهد 1392-08-18 16:53
باسلام از يارمرادصحرايي هم ذكر خير كنيد نوحه تاريخي از تركش خمپاره هنوز هم در اذهان مانده است
 
 
#2 محرمی 1392-08-18 00:27
رود اگر رود است و جاری می رود = چون سیراب نکند تشنه ؟،ای دل غافل من
کسی تشنه آب نیست فرات جاری است = تشنه به خون شده است دشمن جاهل من
به درستی که این دشمن حسین است که آب فرات سیرابش نمی کند .و گویاتشنه خون است .
ایام غم انگیز ترین واقعه تاریخ اسلام به دست اندر کاران سایت بیشه دراز تسلیت می گویم
 
 
#1 شاگرد 1392-08-17 23:23
درود بر استاد عزیز، باز هم مثل قبل گل کاشتی، شهدا و رزمندگان مکتبی بیشه دراز در اینگونه مجالس پرورش یافتند و با بصیرت عمل نمودند امروز هم به این فرهنگ عاشورایی برای نبرد علوی با دشمن نیاز داریم.
 

نوشتن دیدگاه

آمار بازدیدکنندگان


کاربران امروز20
کاربران دیروز36
بازدید کل586670

سیستم آمار بازدیدکنندگان

ابزار هدایت به بالای صفحه

.