درباره ي شهيد هدايت صحرايي

درباره ي شهيد هدايت صحرايي
 
شهید هدایت صحرایی اول تیر ماه سال 1342 در روستای قهرمان پرور بیشه دراز از توابع شهرستان دهلران دیده به جهان گشود.

به گزارش ایلام فردا،شهید هدایت صحرایی اول تیر ماه سال 1342 در روستای قهرمان پرور بیشه دراز از توابع شهرستان دهلران دیده به جهان گشود.

در كودكي علاقه ي وافري به تحصيل داشت و داراي هوش و استعدادي درخشان بود.

وی دارای رفتاری متواضعانه و از روی کرامت و برخاسته از تعالیم اسلامی بود و همچون شهاب در آسمان تاریک ظلمت می درخشید.

شهید صحرائي دارای آمادگی فوق العاده ی جسمانی بود و در عرصه های ورزشي شهرستان دهلران، در کشتی، فوتبال و شنا نام آور بود.

وی با پشت سرگذاشتن دوران ابتدايي در روستا، براي ادامه تحصيل به شهر دهلران مراجعت نمود؛ دوران راهنمايي و دبيرستان را تا سال سوم دبيرستان در رشته بازرگاني ادامه داد،

اين دوران نقطه عطفي از زندگي شهيد محسوب، چرا كه با مبارزات عليه رژيم پهلوي همزمان بود و شهيد در راهپيمائيها و تظاهرات ها نقشي بي بديل داشت.

با اوج گیری بحث های التقاطی در سالهای 58-60 شهید هدایت، ضمن مقابله با توطئه ها و حیله های سیاسی به مبارزه با لیبرال ها از جمله بنی صدر خائن پرداخت.

 در زمان انتخابات رياست جمهوري بني صدر ضمن مخالفت با ايشان مردم را نسبت به افكار ليبراليستي بني صدر آگاه مي كرد.

این شهید فرزانه در سال 58 با پیام حضرت امام(ره) مبنی بر تشکیل سپاه پاسداران، از اولين کساني بود که به فرمان امام لبيک گفت و به عضويت سپاه در آمد و در تشكيل سپاه دهلران نقش مؤثري داشت.

در اوايل ورود به عنوان مسئول روابط عمومي سپاه منصوب و سپس مسئوليت اطلاعات به وي محول گرديد.

با شروع جنگ تحميلي به مانند ديگر برادران پاسدار به جنگ متجاوزين عراقي رفت؛ وی با انتقال قسمتي از سپاه دهلران به آبدانان باعث تشکيل سپاه آبدانان شد. 

سردار رشید اسلام شهید هدایت صحرایی

شهید صحرائی همواره در خط مقدم همراه  بسیجیان بود و به آنان عشق می ورزید. وي در عملیات های غرور آفرين محرم، والفجر مقدماتی و يك، فتح المبین، والفجر 3 نقشي برجسته و ممتاز داشت

در سال 1360 مقام معظم رهبری که آن موقع نماینده حضرت امام خمینی(ره) در شورای عالی دفاع بودند برای دیدار با رزمندگان ایران اسلامی به دهلران سفر می کنند.

لحظه ورود مقام معظم رهبری به شهرستان دهلران در سال 1360،شهید هدایت صحرایی در مراسم استقبال از ایشان حضور دارد

 

حمید بیگ زاده از رزمندگان دوران دفاع مقدس و همچنین از همرزمان شهید صحرایی خاطره آن روز را اینچنین بیان می کند:

«بهار1360 بود، دهلران همچنان در میان آتش خمپاره دشمن و بمباران هواپیماهای دشمن می سوخت.

مدافعان کمتر از 40 نفر از سپاهیان اسلام بودند، که به عشق امام و انقلاب بدون هرگونه چشم داشتی این وظیفه را قبول کردند.

تمام راه های مواصلاتی در محاصره دشمن بود و تمام حرکات زیر دید دشمن قرار گرفته بود. توان تسلیحاتی ما چند خمپاره و یک تا دو عدد توپ و تعدادی آر پی جی بود از نظر امکانات در مضیقه بودیم، حتی آب خوردن در دسترس نداشتیم، غذا و نان بچه ها در طول این مدت از روستای «بیشه دراز» تهیه می شد.

دشمن در اطراف امام زاده سید اکبر و جاده آسفالته بطرف اندیمشک مستقر بود و هراز گاهی شهر را مورد هدف و محاصره قرار می داد؛بچه های سپاه در قالب چند تیم در سطح شهر دهلران مستقر بودند و بدون هرگونه انتظاری همچنان مقاومت می کردند .

ماشینی جلوی سپاه دهلران توقف کرد، تعدادی از بچه ها مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای را نمی شناختند، تا یکباره برادر پرویز احمدی و شهید «هدایت» با صدای بلند فریاد زدند«آقای خامنه‌ای»!

بسوی او دویدیم قدم های مبارکش را بوسه زدیم و مانند پروانه دورش می چرخیدیم و از حضور آقا خوشحال شدیم.

تا اتاق فرماندهی آیت الله خامنه‌ای را همراهی کردیم؛همراه ایشان آیت الله حیدری ایلامی و شهید «مجید حداد عادل» و چند نفر دیگر هم بودند.

بچه ها در اتاق فرماندهی، مقام معظم رهبری را می بوسیدند و در آغوش خود می فشردند و می گفتند: سلام ما را به امام برسانید. بعد از یک وقفه و گزارشی توسط شهید هدایت، جهت بازدید از سطح شهر وارد خیابان و کوچه های شهر شدیم، چند قطعه عکس با هم انداختیم.

شهید «هدایت» مسائل و مشکلات منطقه را بصورت ویژه بیان کرد.

مقام معظم رهبری ضمن تحسین این جوان همچنان با دقت کامل گوش می دادند.

بعد از بازدید از سطح شهر مقام معظم رهبری توسط بالگردی که در منطقه سیاه کوه  آمده بود به رانندگی بنده حقیر و بدرقه شهید هدایت، مقام معظم رهبری را تا منطقه فرود هواپیما بدرقه کردیم .

در بین راه شهید صحرایی مسائل جنگ را توضیح می داد و مقام معظم رهبری هم تبسم بر لب داشتند، کاملاً همه از این حضور خوشحال بودند.

شهید هدایت با دست بوسی حضرت آیت الله خامنه ای آخرین جملات خود را با اینکه «سلام ما را به آقایمان برسانید و بگویید فرزندان شما در دهلران همچنان مقاوم هستند و تا آخرین قطره خون در برابر دشمن می ایستند و هیچ هراسی ندارند» ایراد کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای به خاطر روحیه بچه ها با شور رو شعف فراوان منطقه را ترک گفتند و بعد از این دیدار بچه ها یک روحیه بسیار مقاوم به دست آوردند که بعد از این خبر، دشمن بعثی با لشکر پیاده 10 خود شهر دهلران را تصرف کرد ولی با مقاومت سپاهیان غیور دهلران بعد از 48 ساعت دشمن را مجبور به ترک دهلران کردند.»

هدایت صحرایی در عمليات محرم از ناحيه ران بشدت مجروح و بارها تا مرز شهادت پيش رفت.

يگانه فرزند بودن، مجروحيت و ازدواجش هر گز مانع شهادت وي نشد.

 او که تنها آرزويش نوشيدن شربت شهادت بود در عمليات والفجر 3 در سمت فرماندهي به همراه تعدادی از همرزمانش برای تصرف پایگاه دوراجیه در عمق خاک عراق حرکت و در نبردي تن به تن پس از رشادتهاي وصف ناپذير و پس از تصرف و عبور از سه محور بر اثر شليك تير مستقيم نيروهاي بعثي به تاريخ 11مرداد ماه سال 1362 در سن 20 سالگي به آرزوي ديرينه‌اش نايل آمد.      

 

 

روحش شاد و یادش گرامی    

دیدگاه‌ها  

 
#12 علی نظری ح 1392-06-13 11:09
درود بر شهید گرانقدر او باعث افتخار همه ماست
 
 
#11 محمدحسین 1392-06-03 15:15
چنگوله/ خاک دلگیر...شیرگیر! / کنون در آسودگی/ بی تلاطم/ یادکن/ انفجار! سنگر و باروت/ شبان وپچ پچ و دهشت/ گریه ، در تب رفتن...بی وحشت/ چنگوله /یاد آر.../ قمقمه خالی ، عطش لبریز از لب/ خروش نورسین یاران/ ورای خاکریز ،خندان!/ ریشخند... بر زندگی یا مرگ؟ / چنگوله/ خاطرت آسوده است، اما- / حسرتت پیوسته توتم وار ...فراز کله قندی، وای.../ حسرت نادیدن بیشه درازی نام/ هدایت...آه...
 
 
#10 رویا ابراهیم نژاد 1392-06-03 14:05
سلام و سپاس که یاد بزرگ مردان تاریخ ایلام رو زنده کردید.یادشان گرامی باد.
در پناه حق .
 
 
#9 ریوار 1392-06-02 01:58
ماهرچه داریم از شهیدانی مثل شهید هدایت داریم شجاع ،قاطع،انقلابی وخستگی ناپذیر ویک مبارز تمام عیار کسی که به زیباییهای دنیا در عنفوان جوانی پشت پا زذ ،عاشقانه و خالصانه به شرف شهادت رسید.کمتر کسی پیدا میشود که تنها پسر خانواده وامید فامیل با وجود زخمهای عملیات قبلی(محرم) و داشتن مادری مریض و همسری حامله در آن بحبوبه بی کس وتنها به امان خدا جا بگذارد به این امید که شهید شود. به قول خودش(مندرج در وصیتنامه) این همه کارها فقط در جهت رضا ورضایتمندی خدا بوده است. روحش شاد یادش گرامی

سلام مطلبي به اين زيبايي نوشتي مگر چه اشكالي داشت اسم حقيقي خود را مينوشتي .......ريوار
 
 
#8 محمدکریم 1392-06-01 02:33
درود بر روح بزرگ شهید هدایت . خدایش او را با امام حسین محشور نمایید .
 
 
#7 محمدحسین 1392-05-31 14:23
چند نکته درباره شهید هدایت: علاقه وافری به ورزش وبه خصوص فوتبال وپست دروازه بانی داشت یادمه سال ۵۶ که اومدیم خونشون دهلران از پایین تا سقف اتاقش را باعکسهای فوتبالیستهای مشهور آنزمان « ناصرحجازی ، علی پروین ، حسن روشن ، غفور جهانی و...» تزیین کرده بود / شهید هدایت از دوران نوجوانی قدرت رهبری داشت مثلا سازماندهی بچه ها برای بازی، قدرت طراحی و مربیگری را داشت / دلسوز بود وحشتناک! اهواز کار میکرد می آمد خونه امان شوش سر میزد و چون علاقه مرا به فوتبال میدانست برایم کیهان ورزشی و دنیای ورزش میخرید و میآورد . جا دارد یادی هم از مادر شهید هدایت « حاجیه مهری» بشود که بدون شک هیچکس هیچکس چون او مغز استخوانش از فراق تک پسرش نسوخت...یادشان سبز روحشان شاد. یاعلی مددی
 
 
#6 جعفر صحرائی 1392-05-31 14:15
با سلام
شهید مطهری فرمودند: "شهدا شمع محفل بشریتند."
مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا ۞
سوره احزاب ؛ آبه ۲۳
از مومنان مرداني هستند که به پيماني که با خدا بسته بودند وفا کردند
بعضي بر سر پيمان خويش جان باختند و بعضي چشم به راهند و هيچ پيمان خود دگرگون نکرده‏ اند.
آری این تاریخ است که باید به بزرگمردانی که آن را ساخته اند افتخار کند. شهدا هرگز به ایل، زمان و مکان و محدوده جغرافیایی خاصی اختصاص ندارند، آنان متعلق به تاریخند تاریخ پر افتخار اسلام و ایران.آنان از جان و مال خود برای سربلندی ایران اسلامی گذشتند نه برای اسم و رسم و نه برای سربلندی ایل بزرگ جایروند و ..
شادی ارواح طیبه شهدای اسلام صلوات.
 
 
#5 Tohi72 1392-05-31 13:40
اولین کسی که سپاه دهلران وابدانان را پایه گذاری کرد شهید هدایت بود درود بر سردارصحرایی روحش شاد
 
 
#4 خاطره 1392-05-31 13:22
ای روشنای خانه امید، ای شهید
ای معنی حماسه جاوید، ای شهید
چشم ستارگان فلک از تو روشن است
ای برتر از سراچه خورشید ای شهید
« زهره » به نام توست غزلخوان آسمان
با یاد توست مشعل « ناهید » ای شهید
« قد قامت الصلاه » به خون تو سکه زد
در گسترای ساحت تحمید ای شهید
تیغ سحر زجوهره خونت آبدار
گشت و شکست لشکر تردید، ای شهید
آئینه‌دار خون تو اند آسمانیان
رنگین‌کمان به شوق تو خندید ای شهید
ایمن شدند دین و وطن تا به رستخیز
فارغ شدند زآفت تهدید، ای شهید
در فتنه‌خیز حادثه‌ها جان پناه ماست
بانگی که در گلوی تو پیچید، ای شهید
صرافی جهان زتو گر نقد جان گرفت
جام شهادتش به تو بخشید، ای شهید
نام تو گشت جوهر گفتار عارفان
« عارف » زبان گشوده به تأکید، ای شهید
 
 
#3 برادر زاده 1392-05-31 11:56
با سلام
این شهید عزیز به همراه دیگر شهدای جوان و بزرگوار روستایمان راه صد ساله را یک شبه پیمودند و خصوصا این شهید جوان که در سن پایین به درجه ای از وارستگی و یقین رسیده بود که بسیاری از بزرگان به آن غبطه می خورند اما عزیزان به نظر من مصادره کردن و محدود کردن این شهیدان عزیز به ایل و طایفه و تیره و نسب خاصی محدود کردن عظمت و شکوه و بزرگواری آنهاست و به خودی خود ایجاد حساسیت و تقابل می کند. شکی نیست شهیدان با شهادت خویش چراغ راهی را افروختند که تا قیامت روشن است اما هستند افرادی که با زنده بودن و نفس خود روشن کننده نور محافل و حلقه اتصال تیره های مختلفند که این کارشان کمتر از شهادت نیست.
 
 
#2 خواهرزاده 1392-05-31 00:48
بیست سالگی و این همه بزرگی! این یعنی معجزه ی امام بزرگوار و رستاخیز انقلاب اسلامیمان! این شهید بزرگوار ، افتخار ایل بزرگ جاویروند و بویژه ما صحرایی ها و نصراللهی هاست و هم اینکه از طرف جده،خواهرزاده حق نظری(بیگ زاده)هاست
 
 
#1 س م 1392-05-31 00:19
درود بر روح شهیدان واقعا آدم تعجب میکنه از کارهای بزرگی که کرده‌انذ.
 

نوشتن دیدگاه

آمار بازدیدکنندگان


کاربران امروز19
کاربران دیروز36
بازدید کل586669

سیستم آمار بازدیدکنندگان

ابزار هدایت به بالای صفحه

.