مثنوی "بیشه دراز الگوی پایداری"

مثنوی زیر یکی از مجموعه مثنوی های کتاب دوم حاج بختیار بیگ زاده (زیرچاپ) است که درباره روستای بیشه دراز سروده شده است. در این کتاب وقایع دوران پرافتخار دفاع مقدس در قالب مثنوی و در بحر متقارب مُثَمَّن مَحذوف سروده شده است.

کتاب اول حاج بختیار بیگ زاده تحت عنوان "برگزیده هایی از سفر حاج" شامل سفرنامه حج ایشان به صورت منثور و منظوم شامل اشعاری متناسب با اماکن و وقایع حج و در مدح معصومین و نیز اشعاری برای پدر و مادر بزرگوارشان می باشد که در سال 88 به زیور طبع آراسته گردیده است.

اینک بخشی از کتاب زیر چاپ ایشان که در مورد بیشه دراز است را مرور میکنیم:

نمودم در این بُرهه بس یاد جنگ

بیان کردم اوضاع ناشاد جنگ

کنون از دهی گویم از «دهلران»

که خوش بود ملجای رزمندگان

بگوید از آن سنگرش هر خبیر

که بودش چو بخشی ز تیپ امیر[1]

چو باشند اهلش همه رزمجوی

برازنده هستند و آرام خوی

بسیج است هرکس در آن رادگه

که باشد نویسنده را زادگه

همه پهلوانند و زاهد منش

نمایند هر کفر را سرزنش

به دوران جنگ و در آن روزگار

شدند آک[2] بر دشمن نابکار

ز بس پیشتازند آن جمع گُرد

فراوانشان در ره دین بمرد

بوَند آن همه زان ده آشنا

که باشد بسی برتر از «پیشوا»[3]

بلی! سربداران «بیشه­دراز»

نکو آفریدند فخر و فراز

به وقت هزیمت چو روز ظفر

ندیدیم از آنها هراس از خطر

چه پیر و چه کودک چه ورزیده­کار

نبودند امن آنی از کارزار

«علی...» کدخدایی که نام­آور است

شهیدی کهنسال از آن لشکر است

نیا بالوی باشد آن خوش مرام

شفیعش بود باب و سلطانه مام[4]

شهیدی چو «ناصر» که کامی ندید

ز گلزار عمرش پدر گل نچید

شنیدم دم مرگش آن بی­گناه

طلب کرد بابای خود با نگاه[5]

ز «نادعلی­پور» گویم سخن

­ از او و «هدایت» دو گلگون ­کفن

غمین گشتم از مرگ آن دو قمر

چو بودند هردویشان تک پسر

فغانم بسی بر «هدایت» بوَد

که نسل پدر را نهایت بوَد

هِلید آن همه خواهر و مادرش

برفت و نشانش بوَد دخترش

ولی جاودان نام باد آن شهید

چو جانش حسینانه داد آن شهید

«خداداد» آن مرد پر بار و بر

شهیدی که تک بود او از پدر

نمودش فدا چشم جانان خود

سپس هدیه بنمود وی جان خود

اگر پیرمردی نبودش توان

به جبهه بکرد او جوانش روان

دو پور از«..هواس»[6] آنچونان آرَمید

که شد زان شهیدان یکی ناپدید

در امید گم­گشته وی جان سپرد

بدان آرزو همسرش هم بمرد

«عبد جادری» هم دو پورش چونان

به یک لحظه در جبهه دادند جان[7]

دمی گویم از شیمیایی به زار

که از خشم زد دشمن نابکار

بسی جان ستاند او ز خرد و کلان

یکی شان بوَد «نادری» آن یلان

چه کس داند آن «سبزی خوب...» ما

چسان گوش وی گشت از تن جدا

کنم یاد مردان غربت نشین

دلیران میدان و تسلیم دین

چه «احمد» چه «کوچکعلی» آن دو راد

بر آنها درودی غریبانه باد[8]

غریب دگر «بیگ­زاده» است نام

که بی­گه شکسته شد آن لعل خام

چو «رحمان» و «صحرایی» و چون «حسن»

جدا گشت از بومش اندر وطن

ولی آن مکان بومشان بشمریم

چو باشند مهمان «عبدالکریم»[9]

نه فرمانده دیده کسی چون «غلام...»

نه­چون­«یوسف»و«مؤمنی»درکلام[10]

تو را کی توان باشد ای «بختیار»!

که نام آوری آن همه رستگار[11]

[1] تیپ یازده امیر (سپاه پاسداران) در استان ایلام که همه­ی پاسداران و بسیجیان استان تابع آن بودند.

[2] آک = بدی، گزند، آسیب، آفت.

[3] پیشوا، یکی از روستاهای توابع شهرستان ورامین است که شهدا زیادی تقدیم اسلام کرده است.

[4] «سلطان»، مادر «شهید علیرضا آذرپیرا»، دختر «شاه­نظر» و «خیربانو»، (پسرعمو و خواهر)  کدخدا بگنظر بیگ­زاده بزرگ­مرد «طایفه­ی رضا» از ایل جاویروند بود.

[5] در بین شهیدان روستای بیشه­دراز در زمان شهادت، شهید «علیرضاآذرپیرا» بیشترین و شهید «ناصرملکی» کمترین سن (... سال و ... سال) را داشتند.

[6] اشاره است به «حاج صیدهواس صحرایی» پدر شهید گم­گشته «علی­محمد صحرایی» و شهید «یارمحمد صحرایی»

[7] اشاره به حاج عبد جادری (عبد سلیمان) است که فرزندان او به نامهای (مهدی و نجم) در یک سنگر و همزمان به شهادت رسیدند.

[8] شهید کوچکعلی نظری و شهید احمد خدادوست، در گلزار شهدای شوش دانیال(ع) مدفونند.

[9] شهدای مورد اشاره (علی بیگ­زاده، رحمان عبدالی، حمیدرضا صحرایی و حسن اعلایی) که در دوران آوارگی به شهادت رسیدند و امکان آوردن آنها به زادگاهشان نبود، در شهرستان آبدانان دفن شده­اند. شهید عبدالکریم نظرزاده نسبت پسرعمو با نامبردگان دارد و اهل آبدانان است.

[10] شهیدان مورد اشاره­ی این بیت، به ترتیب: غلامرضا بازدار، یوسف نظری و طلبه شهید علی مؤمنی هستند.

[11] اسامی شهدای روستای بیشه­دراز به شرح زیر است: 1-آبسالان (محمد) 2- آبسالان (نصرالله) 3- آذرپیرا (علی­رضا) 4- احمدی (حیدر) 5- اعلایی (حسن) 6- بازدار (غلامرضا) 7- بیگ­زاده (علی) 8- جادری (مهدی) 9- جادری (نجم) 10- خدادوست (احمد) 11- خوب­آیند (سبزی) 12- شهری (مصطفی) 13- شیری (نعمت­الله) 14- صحرایی (حمیدرضا) 15 – صحرایی (علی­محمد) 16- صحرایی (هدایت) 17- صحرایی (یارمحمد) 18- عبدالهی (مهدی) 19- عبدالی (رحمان) 20- ملکی (حسین) 21 – ملکی (عبدالمحمد) 22- ملکی (ناصر) 23- ملکی (نعمت­الله) 24- موئمنی (بکشیر) 25- موئمنی (شیرمحمد) 26- موئمنی (علی) 27- موئمنی (نیازعلی) 28- نادری (مراد) 29- نادعلی­پور (جبار)30- نصرالهی (خداداد) 31 نصرالهی (ریاض) 32- نصری (علی­مراد) 33- نظرزاده (عبدالکریم) 34- نظری (کوچکعلی) 35 نظری (نعمت) 36- نظری (یوسف).

دیدگاه‌ها  

#42 گمنام 1394-07-02 19:11
احسنت و خسته نباشید

#41 عرفان بیگ زاده 1393-04-28 17:32
سلام و عرض ادب
خسته نباشید
بسیار عالی

#40 برهان 1393-02-24 16:41
با سلام - بسیار خوشحال و مشعوف شدم از اینکه این شعر پدر رو اینجا می خونم. واقعا با حال و هوای وبسایت بسیار همخوانی داره. در پناه خدا. انشاالله بزودی بتونم بیام و دیدارها رو تازه کنیم. در پناه خدا

#39 ناامید 1392-06-17 15:47
با سلام
جناب آقای نبی مدیریت ارجمند و بی ادعای سایت:
لطفا یا کلا نظر دوستان و پاسخ های سایت را پخش کن یا اصلا جواب نده چون بعضی کامنتها را بدون پخش کردن جواب میدی و ما سر در نمیاریم چون فقط خودت خوندیش. مثه همین کامنت آقای امیدوار دگر اندیش در پایین. امیدوار فکر میکنه اگه کسی لقب دگراندیش را یدک بکشه مهم میشه و اسمی دست و پا میکنه در حالی که اونایی که دگر اندیشند یه چیزایی حالیشونه و از بس حالیشونه بضی مواقع دگراندیش شدن. یا ابراهیم قتال.

#38 پرویز 1392-06-15 00:46
آفرین استادمحمدحسین حرفت حق حقه بعضها فقط از نظررگ و ریشه فامیلمان اما اصلا نمیدونن فامیلش زنده است یا مرده؟ فقط تو مراسمات برا خودنمایی خودشون نشون میدن، فامیل واقعی صله رحم را رعایت میکنه مثه آدماقدیمی

#37 محمدحسین 1392-06-14 23:43
با سلام خدمت کلیه دوستان. نمیدانم هدف از این مباحث و جدلهای بیهوده برای چیه و واقعا چه اهدافی دنبال میگردد؟ به نظر بنده فامیل و دوست هرکسی فردی است که از نظر فکری و اندیشه ای به آدم نزدیک باشد، کسی است که در بزنگاههای زندگی آدم راتنها نگذارد، کسی است که هرچه از نظر سواد و مدرک وثروت از آدم بالا باشد افتاده تر میگردد و با دیده ی تحقیر به دیگران نمینگرد، کسی است که ترا محملی جهت پیشرفت خود نمیبیند، کسی است که دروغین به صورتت لبخند نمیزند و در ورا تیغ غیبت را برایت آخته کند!...و...و... دوستان همدلی از همزبانی خوشتر است. من به شخصه نزدیکیم را به بعضی فامیل در این فاکتورها میبینم . خیلی ها هم از به اصطلاح فامیل( آنهم از نوع خونی) هستند که حتی از ارسال پیامکی به مناسبت عید هم امتناع دارند، اینان فقط همخون منند اما دوست من نیستند. و شاید در مراسم ترحیمی همدیگر ببینیم و سلامی و دیگر هیچ! این سایت در اصل محلی برای جمع شدن و تبادل افکار افرادیست که جور روزگار آنها را ازهم دور ساخته اما اندیشه هایشان یکیست، حتی اگر یکدیگر را نشناسند و یکبار هم یکدیگر را ندیده باشند. این سایت در اصل بیشه دراز مجازیست . آنرا پاس بداریم و به نبی که زحمت و مرارتهای آنرا میکشند دست یاری دهیم ، وگرنه حداقل با ادعای روشنفکری و دگراندیشی!!! آیه یاس نخوانده و برای کمبودها هورا نکشیم... یا علی مددی.

#36 یک بیشه درازی 1392-06-14 23:35
سلام تا اون جایی که من مطلعم این سایت یک سایت شخصیه و با هزینه خصوصی اداره میشه و مدیر سایت به خاطر دل خودش اینو درست کرده و دوست داشته خاطرات گذشته خودشو و فامیلشو زنده نگه داره هرکس هم مطلب خوبی بنویسه با رضایت خودش نمایش داده میشه و ضرری به کسی هم نزده تازه کلی خاطرات دیگران هم زنده شده از مطالعه نظرات در تمام بخش های این وبسایت به نتیجه رسیدم بعضی افراد نظردهنده فکر می کنند این سایت یک سایت دولتیه و حق کسی ضایع شده در حالی که برای همه این امکان هست که هزینه کنند و برای خودشون سایت درست کنند و هر چه در مورد خود و فامیلشون دوست دارند بنویسند کسی هم ناراحت نخواهد شد و اتفاقا جای خوشحالی دارد اعتقاد بنده ی حقیر این است همیشه یک سوزن به خود بزنیم و جوالدوزی به دیگران توصیه بنده به جناب مدیر سایت هم این است که ملزم به نمایش تمام نظرات و پاسخگویی نمی باشد،راه باز است و جاده دراز سایت درست کنید و هر چه دل تنگتان می خواهد بنویسیددر ضمن همه مسلمانیم مرگ هرآن در کمین همه است اینقدر الفاظ بیشه دازی و جایروندٰٰٰ،بالو ی و ... به کار نبرید کار درستی نیست انسان ها را هرکدام با شخصیت خودشان بشناسید همانطوری که در قرآن آمده (بار گناه هیج کس بر عهده ی کس دیگر نیست ) و هرکس پاسخگوی اعمال خودش باید باشد هرکس میخوای باشی تولدو مرگ همه یکی است دیر یا زود همه از این دنیا میریم اما انسان های خوب، معتدل ، باانصاف ، مردم دار ، حقگو و خداپرست هیچ وقت از ذهن ها پاک نخواهند شدو هماره در تمام ایام مورد احترام مردم خواهند بود .

باتشکر از از شما دوست عزیز نبی اله

#35 خاطره 1392-06-14 17:32
باسلام.ببخشیدآق ای محمدکریم بیشه درازکه فقط مال بیشه درازی هانیست.یه روستاس وهرکسی ممکنه اونجارودوس داشته باشه.مگه قراره شماهمه روبشناسیدومگه قراره همه فامیل باشن وازطایفه های شما؟

#34 محمدکریم 1392-06-14 16:17
خیلی عذر می خوام جناب محمدی من همیشه به اون دسته از دوستانی که با اسمهای عجیب غریب کامنت میذارن اونهم در مورد بیشه دراز ، تذکر دادم گفتم هرکسی می خواد در مورد بیشه دراز حرف بزنه یا راهکار نشون بده بیاد با اسم واقعی خودش حرف بزنه . . . مث خود شما چون از طایفه بالویی و جایروند کسی رو سراغ ندارم که فامیلیش محمدی باشه . اگه منو میشناسی پس خوب می دونی که باحال تر و بامرامتر از من کمتر پیدا میشه . . . یاعلی

#33 محمدی 1392-06-13 16:24
آقای محمد کریم اول به خودتون بفهمونیند که شکیل تر و مهربان تر با دیگران صحبت کنید بعد از دیگران این انتظار را داشته باشید، اگه شهامت ندارید به ل - کریمی یا بهتر بگم به دوستان و اقوام خودتان تذکر بدید پس الکی به دیگران گیر ندید

#32 محمدکریم 1392-06-13 15:32
سلام جناب نصرالهی . من متأسفانه آدم تندی هستم ولی خیلی ببخشید بنده در کمال احترام خواستم به آقای محمدی بفهمونم که یه خورده شکیل تر و مهربان تر حرف بزنه . . .

#31 ل - کریمی 1392-06-12 18:04
محمدکریم جان!خودتو ناراحت نکن سخن نابجای"محمدی"،م صداق این ضرب المثل است:شاه،بخشیده اما شاهبخش،نمی بخشه! فرهنگی بزرگوار جناب آقای شیخی،شوخی مرا با یک پوزش خواهی فرهنگی،پاسخ دادند همین برای"محمدی" کافیست!
جالبه بدونید که این اشتباه جناب آقای شیخی باعث شد که به لینک وبلاگشان سری بزنم بسیار عالیست و توصیه میکنم به دیگر دوستان که از مطالب و عکسهای پربارشان جهت آشنایی هرچه بیشتر با اماکن دیدنی،طوایف،گوی ش،پوشش و...استان ایلام،بهره مند شوند.
ضمناً مادرم هم متقابلاً از جناب شیخی بابت "وزکه"گفتن،پوزش خواستند

#30 جعفر 1392-06-12 16:13
باسلام و احترام به محضر بازدید کنندگان سایت
حاج بختیار بیگ زاده از شعرا و ادبا و مورخین کم ادعا و بی ریای دیارمان است. مفاخری است که برای نسل جدید روستایمان کمتر شناخته شده است و اطلاعات کاملی در مورد آباء و اجدادمان دارد. با اشعار و کتاب قبلی اش آشنایی دارم. از 10 سال پیش بدنبال تدوین دایره المعارف جامعی پیرامون دفاع مقدس در استان ایلام بودند و در این راه سختیهای زیادی را کشیدند خداوند را شاکرم که به این مهم دست یافته اند.
برای حاجی و فرزندان نخبه اش طول عمر با برکت و توفیقات روز افزون مسئلت می کنم. ختم کلام اینک شهادت می دهم که نبی الله در مورد همه ساکنین روستا جانب اعتدال رعایت نموده و متهم کردن ایشان بدور از انصاف است

#29 پرویز 1392-06-12 15:41
با سلام، موضوع شعر خوب است و پردازش آن هم تقریبا مناسب است. اما زبان مثنوی کهنه است خوب بود آقای بیگزاده با زبان به روز و معاصرتری شعر بسرایند.

#28 رضا 1392-06-12 12:43
قابل توجه آقای بی نام عزیز : امسال اولین شیر زن جایروند هم موفق به فتح دماوند. شد و در گذشته آقایان ط-ص و ج-ص به دماوند صعود کرده اند.

#27 نصرالهی 1392-06-11 23:25
محمد کریم عزیز. سلام. تو که اینقد گلی چرا اینقد بی تحملی .زیاد موضع نگیر. بزار نوشنه ها گفته بشه و قضاوت و تصیم با دیگران.

#26 نصرالهی 1392-06-11 23:19
خدمت حاج بختیار بیگ زاده بزرگ مرد بی انتظارو مهربان سلام وعرض ادب دارم.جانا که درموردشهدای بیشه دراز حق مطلب رادر قالب مثنوی خوب ادا کردی .وبرای من خیلی جالب بود که حضرتعالی درهنر شعر بسیار حاذق و توانمندی.

#25 محمدکریم 1392-06-11 12:30
سلام . جناب محمدی عزیز شخصیت ممتاز آقای شیخی بر هیچ کس پوشیده نیست ، ایشان بهرحال اشتباه تشخیص دادن و ایشان هم منظوری نداشتند بجز شوخی و یادآوری اینکه پدر و مادرای قدیمی ما در چنین مواقعی از این کلمه استفاده می کنن . مراقب خودتون باشید یاعلی

#24 محمدی 1392-06-10 23:10
ل-کریمی ، بنده خدا آقای شیخی چیز خاصی نگفتند که شما با این لحن بسیار بد جواب دادید ، لطف کنید مودبانه تر جواب بدید مانند آقا یا خانم جایروند

نه لحن بد جواب نداده یه یادآوری همراه با چاشنی شوخی بوده

#23 جایروند 1392-06-10 14:07
بسم رب شهدا
با سلام و درود فراوان خدمت شما دوستان عزیز و آقای بی نام و نشان عزیز که امیدوارم که در این دنیا نام و نشانی با عزت برای خود دست و پا کند
من از{ مال سید نظر} هستم و مادرم از{ نصرالله} و یکم از{ نالی} هم تو وجودمه
باید بگم که آقای بیگزاده به خوبی از تیر و طایفه من یاد کرده و هر کسی هر عکس و مطلبی را ارائه داده به نمایش در آورده من اینجا شهادت میدهم که خانواده های حقنظری از جمله بی ریا ترین و پاکدلترین این دیار هستند
با تشکر

#22 من.....ا_ع 1392-06-10 12:33
سلام دایی جان حالت چطور است
امیدوارم که خوب باشی
قلم به دست خوش ذوق باشی
اوردی نام از شهیدان...
یادکردی از آن زمان
خداییش دست مریزاد ای دایی جان
که گفتی خوب از روستایمان
که گفتی از این بیشه پر رازمان
اونجایی که یاد کردی از بسیجیان
همونجایی که یادکردی از فرماندهان
دست مریزاد ای دایی جان
خداوند علی نگاهدار تو
هزار سال عمر با عزت ازآن تو

#21 مجیدشیخی 1392-06-10 00:19
باعرض پوزش ازبرادران خودم بزرگواران بیگزاده من خیال کردم این مثنوی ازمرحوم بیگزاده بزرگ است انشاءاله خداوند120سال عمربابرکت رابه حاجی بختیارعزیزهدیه کندوزنده باشدتاماازمثنوی هایش لذت ببریم وازخواهران محترمه ایشان هم پوزش میخواهیم

#20 ........... 1392-06-09 09:09
یاد تمام شهدا بویژه شهید نعمت نظری گرامی

#19 مراد نصراللهی 1392-06-09 07:10
سلام ودرود بر دایی عزیزو ادیبم حاج بختیار بیگزاده
قلم شیوا وشعر زیبایت تحسین برانگیز است ومن از گفتن آن ناتوانم، واقعا" بسیار زیبا وجامع بود .
دست مریزاد ؛ امید که در این سایت شاهد دیگر آثارت باشیم . بدرود

#18 امیدوار 1392-06-09 06:56
دوستان سلام ،
من که خودم آدم همیشه معترض و منتقدی هستم شهادت میدهم که آقای بیگ زاده در کمال ادب و در نهایت بیطرفی و عدالت و مردمداری ، سایت را اداره میکند .

#17 محمدکریم 1392-06-09 00:24
بی نام نشان تو بجای اینکه اینقد اصرار داری مرد درختی رو بشناسیم و بدونیم چه کسی دماوندو فتح کرده از خودت بنویس چی تو چنته داری . . . این سایت براي همه راه اندازیش کردیم هیچ تبعیضی هم اعمال نمیشه ، شما مطلب بفرستید اگه پخش نشد اوقت اعتراض بکن . . . کجای سایت در مورد بیگ زاده ها صحبت شده ؟ تازه اگه واقعا" هم شده خیانت که نکردیم ، . . . مراقب خودت باش . یا علی

#16 علی 1392-06-08 23:32
سلام اگه مرد درختی آوازش پیچیده و همه میشناسنش دیگه چه نیازی به معرفی کردن داره.برادر بیگ زاده با توجه به اینکه سایت شما بازدید کننده زیاد دارد نظراتی را که در آنها بعضی چیزها رعایت نمی شود لطفاً پخش نکنید.

#15 بی نام 1392-06-08 20:58
میخاستم یگم چرا همه مطالیتون یک طرفه هستند یعنی به همه طایفه اهمیت نمی دهید و تنها یه بیگ زاده ها و ملکی و... اهمیت میدهید درصورتی که کسان دیگری هم هستند که افتخار افرین هستند مثلا مرد درختی که اوازه اش تمام کشور را فراگرفته است و از کارهای ایشان تقدیر فراوان شده است ما در طایفه شاعر هنرمند نقاش کوه نورد ورزشکار نخیه و.... داریم .حال یک سوال دارم ایا میدانستید مرددرختی کیست؟ولین مرد طایفه که دماوند رافتح کرده چه کسی است؟چه کسی امسال در کنکور به عنوان تربیت معلم در استان قیول شد؟و یا چند در صد ازدواج . طلاق وچود دارد در طایفه؟چند نفر فوق لیسانس داریم؟چند مرد قدرتمند داریم ؟و...........در پایان اگر رابطتونو درست نکنید کلا مطالیتون در پیت و عکساتون سرقتی هستند چرا که همه یک طرفه و پوچ تشریف دارند

سلام اگه کینه توز نبودی سلام میکردی..مگه خودت که بی نام و نشانی دست و پات بستن اسم خدا بیار اقدام کن و همه این اطلاعات و فراهم کن این حتمن مثه دیگر شعاراتونه/از مرد درختی مورد نظرت بنویس مثه مرد با نام و نشان مطالبت را بفرس ما که در قبال این سایت دستمزدی نمیگیریم... با این که ادب رعایت نکردی اما نظراتت پخش میشن ىا علی مدد.

#14 ریوار 1392-06-08 18:28
حاجی بختیار دست مریزاد سنگ تمام گذاشتی...چه زیبادر خصوص شهدا سروده ای...خداوند توفیقتان دهد

#13 امیدوار 1392-06-08 12:39
سلام رفیق ...!!!
قانع شدم ، درکت می کنم ، دهلران ما فعلاً به آن ظرفیت نرسیده است . جدا از پاسخت متأثر شدم .
برایت آرزوی سرافرازی و بهروزی دارم .

#12 امیدوار 1392-06-08 01:19
رفیق ، سخنت بهانه ای بیش نيست ، مگر اینهمه که با نام مستعار می نویسند چه فرقی با بنده دارند . چقدر زیبا بود اگر اعتراف میکردی که با ماقال مشکل داری نه من قال .
انتقادی که از بنده از مثنوی نمودم یک واقعیت تاریخی است نه سخنی بی ربط و از سر احساس .
مطلب طولانی ميشود و تو تنگ نظر و کم حوصله و گرنه ......
ایام عزت مستدام

شما دارید توهین میکنید و من باید در برابر پخش کامنا پاسخگو باشم با یه اسم الکی کامنت میذاری بعد هم میخای...من خیلی از این جور کامنتا را پغش نمیکنم و فقط کامنتایی پخش میکنم که بتونم جوابگو باشم و آدم بیمار هم زیاد پیدا میشه .....مثه ....نباید بیشتر توضح بدم من تنگ نظر و شما کلام مرا هم درک نمیکنی چون دگر اندیشی....همچنا ن که این کامنت و کامنت قبلیت که انتقاد از خودم نمودی پخش کردم اون نظرت هم راحت میشه پخش کرد یاحق

#11 امیدوار 1392-06-07 23:20
رفیق ، پس شعار زنده باد مخالف من به کجا رسيد . نظرات دگراندیشان چرا درج نمیشود .
دگر اندیش.. امیدوار.. مخالف.. بیشه دراز...شما اسم و فامیلیتون درست بنویسید و هر انتقادی ذارید بنویسید اگه پخش نشد شما دگر اندیش و ما متحجر کج اندیش...یا حق

#10 ل - کریمی 1392-06-06 22:51
بنده خدا این آقای شیخی،احتمالاً با مرحوم دایی حاجی مهدی خان بیگ زاده اشتباه گرفته اند که ایشان هم در سخنوری و مجلس آرایی،سر آمد بودند(خدایشان بیامرزد!)اما برادر شیخی،اگر میدانستید که نفس سه خواهر پیر حاجی بختیار به نفس این دمازای مادرشان،بند است با تحقیق بیشتری اظهار نظر میفرمودید تا از گزند "وزکه"گفتن خواهرانش در امان باشید!!! به هر حال،لطف فرمودید

سلام/ آره ایشان منظورشان زنده یاد مهدیخان بوده و جباب آقای شیخی به همه ی بیشه درازیها و سایت لطف دارن. نبی اله

#9 جایروند 1392-06-06 21:16
آقای بیگ زاده در قید حیات هستند. خداوند بر عمر ایشان بیافزاید. انشاالله

#8 مجیدشیخی 1392-06-06 19:37
خدارحمت کندهمه بزرگان ایلمان ازجمله مرحوم حاجی بیگزاده بزرگ مردی ازایل کُردکه که درهرمجلسی به نیکی ازآن بزرگواریاد می شود کاش این کتاب چاپ شود وهمه ازآن استفاده ببریم

#7 مهدی اروانه 1392-06-06 12:19
عمو جان،انصافا دست مریزاد، مو بر بدنمان سیخ شد.
موید باشید.

#6 عیسی نصرالهی 1392-06-06 12:15
بسی جای خوشحالیست که چنین دایی پر بار و پر ذوقی هوای روستایمان را دارد. درود و سپاس بر تو ای شهسوار * نماینده خلق ایران تبار

#5 همنواز 1392-06-06 08:52
سلام به همه دوستان و اشنایان الحق زیباست جای برا نظر نیست خدایش فکر منو به قدیم و جنگ و زندگی ان روزها برد خوشا بحال انان که رفتند و ما ماندیم و ..... .

#4 یاسین 1392-06-05 11:52
مقام معظم رهبری :زنده نگهداشتن نام ویاد شهدا کمتر ازشهادت نیست.روحیه ولایت مداری و عشق به شهیدان وشهادت درذوق وقریحه شاعر بنام استاد بیگزاده قابل تقدیر وستایش است.احسنت حاجی احسنت.جزاک الله خیرا

#3 علی 1392-06-05 02:10
احسنت تبارک الله فیکم مرحبا.برادر بیگ زاده از شما هم تشکر میکنیم

#2 ل - کریمی 1392-06-04 22:06
قربان دایی همه چیز تمامم برم ! افتخار ایل و تبارمانی،هر بژی !

#1 محمدکریم 1392-06-04 16:19
سلام عمو . دست مریزاد ، بسیار گرم و پر احساس و هیچی رو از قلم ننداخته بودید . انشالله که سایه گرم و سبزت همیشه ایام از سر ما کوتاه مباد . یا علی

نوشتن دیدگاه

آمار بازدیدکنندگان

کاربران امروز82
کاربران دیروز143
بازدید کل493610

سیستم آمار بازدیدکنندگان

ابزار هدایت به بالای صفحه

.