نخلهای بی نشان

در آستانه ی روز عرفه و عید سعید قربان تقدیم به ساحت مقدس شهیدان گمنام

نخلهای بی نشان
....................
نخل های تشنه ی دشت جنوب
نخل های خفته ی دشت جنوب
خونتان را کدامین بمب ریخت؟
دستتان را کدامین تیغ برد؟
سینه تان را کدامین تیر زد؟
چشمتان را کدامین واشه خورد؟
نخل های تشنه ی دشت جنوب،
سینه ی پر درد ترکش گینتان
یادگار غرش خمپاره هاست
چشم های خسته ی پر التهاب
یکسره بر امتداد جاده هاست
قاب عكس خنده بر لب های تان
یادگار خاک کنج خانه هاست
نخل های تشنه ی دشت جنوب
هیچ آگاهید از امروزمان؟
هیچ می دانید
تمام آن روزها
با غروب شمع، خاکستر شدند؟
هیچ می دانید
سکوت و انزوا
جای گیر صبح و شام گریه ی مادر شدند؟
یا به روی شاخه های انتظار
غنچه های مادرم پر پر شدند
نخل های خفته ی دشت جنوب
دیگر آن بوی گلاب و یاس را
از فراسوی افق نتوان شنید
یا دگر بار از میان ابرها
مادر من
ماه و مهر خویش را
هرگز ندید
آنچه هست امروز
نخل های بی نشان است

رنج های بی تمام از پی نان است
آه و افسوس و دریغ این و آن است
آنچه هست امروز بی جان است.

د.م(عاشق بیشه دراز)

دیدگاه‌ها  

#26 محمدحسین 1392-07-30 14:23
خاطره خانم . شما که حق دارین در این جامعه مردسالار از اسم مستعار بهره ببرین . اما مدعیان که برا سایت حاشیه درست میکنند ودردسر و به هیچکس پاسخگو نیستند مد نظر بوده اند.

#25 خاطره 1392-07-30 11:32
آقای محمدحسین شماواقعن دارین توهین بزرگی میکنین کی گفته هرکی بااسم واقعیش کامنت بذاره پس لزومادلپاکه؟ازک جامعلوم ریاکارنباشه؟ویا هرکی بااسم مستعارکامنت میذاره حتماریگی به کفشش داره؟این چه حرفیه شمامیزنید؟من توکتاب منطق سال سوم دبیرستان خوندم ویادگرفتم که:«انظر الی ما قال و لا تنظر الی من قال» یعنی شمااین جمله روقبول ندارید؟

#24 محمدحسین 1392-07-29 21:37
۱_ جواب یاسرجان نمیدم چون به موضوعی پرداخته که من نه از آن خبر دارم ونه در کامنتهام به آنها پرداخته ام ۲_ د م عزیز شما با اسم مستعار شعر ومطلب میگذارید اما هویتتان معلوم است پس به خود نگیرید ۳_ بازهم سر حرفم هستم و میگم کسی که به حرفی از ته وجود اعتقاد داشته باشد و از بن دندان پابسته ی آن باشد و شهادت طلب باشد اسمش را مخفی نمیکند کسی که ریگی به کفشش نباشد و از افشای رازهایش نهراسد مخفی کاری نمیکند شماها با زرنگ بازی در پشت این سایت پنهان شده اید و کاری کرده اید که نبی آماج حملات قراربگیرد اما شما با پوشش دروغهایتان جلوی مردم در نوشابه باز کنید و در موقع مقتضی ضربه زده و شعار کی بود کی بود من نبودم سر دهید؟ چرا نبی یاسر محمدکریم مراد ومن با اسم واقعی مطلب میگذاریم چون دستمون پاک پاکه و چیزی واسه باختن نداریم چون دو دره باز نیستیم چون به افکارمون اعتقاد قلبی قلبی داریم . واقعیت در بین توده ی مردم است ببینید جایگاه ..... کجاست شما کجایید مردم خادم وخاین خودشان را بهتر از هرکسی میشناسند. شما ادعا دارید و در هنگامه ی رزم وکارزار مریض وعلیل میشوید . شما فقط هدفتون ایجاد جنگ زرگری در این سایت و تخریب است در این شک و تردیدی نیست البته با ماسک دوستی و حمایت از ارزشها... یا علی مددی

#23 از تبار جایروند. ب 1392-07-29 20:57
آقای نبی بیگ زاده از تلاش بی منت و بی مزد شما و همیاران عزیزتان در سایت . ممنونیم. چه بسا چند ساعتی وقت استراحت خودتان صرف حفظ ارزشها ی جایروند و کنترل و نظارت موارد و مطالب مطروحه در سایت و ...... هزینه می نمایید . ماها بعضا" یا سردر لاک و آشیانه خود فروبرده ایم . یا تماشا گریم یا با مطالب
کم اهمیت ، یا بحث بر انگیر و عقیم و .... وقت گرانقدر اساتید و صاحب نظران سایت می گیریم. امیداست دوستان با مطالب خوب ، راهگشا و کمک کارتان باشند، یا خدا قوتی به دست اندکاران سایت ابراز نمایند. مازیاران چشم یاری داشتیم. . . |

سلام آخیش بعد از گذشت یک سال و نیم کسی اومد و خالصانه تشکر کرد باور کن خیلی افراد فکر میکنن من حقوق بگیرم یا اینکه این سایت برام درآمد داره//من به عشق آدمای خوب و مخلص بیشه دراز فرقی نمیکند بالووی جایرون این سایت و زدم فقط هدفم یادآوری خوبیهای سالهای نه چندان دور بیشه درازه نه چیز دیگه//هزینه که هیچ روزی بیش از شش ساعت وقت هزینه میکنم....یا حق

#22 یاسر 1392-07-29 12:40
ضمن عرض ادب و احترام به همه دوستان؛با توجه به انتقاداتی که به رویکرد سایت دارم اصلا دوست نداشتم که پاسخ برخی دوستان از جمله محمد حسین را بدهم اما فرافکنی های این عزیز باعث شد تا چند خطی را برای او بنویسم.
محمد حسین عزیز سخن گفتن بدون سند هیچ ارزش و اعتباری ندارد؛آن هم در خصوص شخصی که برای تمامی امت ایران بسیار عزیز و محترم است یعنی حضرت امام(ره).
سخنان اخیر نعیمه اشراقی در خصوص نقل قول ساختگی اش درباره امام(ره) و آقای هاشمی در خصوص حذف شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر ضد ولایت فقیه،از جمله سخنان بدون سند و مدرک این اشخاص است اشخاصی که معلوم نیست هدفشان از بیان این سخنان چیست.
برای درک بهتر این موضوع شما را به وصیت نامه سیاسی الهی حضرت امام (ره) ارجاع می دهم آنجا که فرمودند:
آنچه به من نسبت داده شده یا می‌شود مورد تصدیق نیست مگر آنکه صدای من یا خط و امضای من باشد با تصدیق کارشناسان یا در سیمای جمهوری اسلامی گفته باشم.
مواضع امام در خصوص شهدا و خانواده آنها کاملا مستند هستن و همچنین دیدگاههای آن عزیز سفر کرده در خصوص آمریکا.
الان از شما بزرگوار می پرسم به نظر شما سخنان بدون سند و مدرک نعیمه اشراقی و هاشمی را قبول کنیم و یا فیلم و صوت سخنان و وصیت نامه امام را.
دقیقا من هم با شما موافقم که نباید از نام و مقام شهدا در جهت افکار جناحی و منافع شخصی استفاده گردد؛خوب مشخص است که چه کسانی از نام آنها سوء استفاده کردند.سال 88 فتنه ای بزرگ در کشور رخ داد و کسانی که هیچ گاه برای شهدا ارزشی قائل نبودن به یکباره دم از همت و باکری زدند.یادتان آمد.بقیه حرفهایم بماند برای بعد.
برادر گرامی بهتر است به جای راه انداختن هیاهو کمی واقعی و منطقی فکر کنیم.

#21 د. م. 1392-07-29 11:48
دوستان عزیز لطفا پیام های نامربوط و بی ربط نگذاریم و از گذاشتن پیام های بودار و شائبه دار خودداری نماییم. وجدانا این جدل های بیهوده چه فایده ای دارد جناب آقای نبی شما هم لطفا کامنت های مورددار را پخش نکنید. برادر ارجمندم جناب آقای محمدحسین و جعفر ضمن تشکر از الطاف شما وجدانا بپذیریم با این فضای مسمومی که حتا کسی حرف حق را هم که بزنه هم متهم میشه حق بدید کسی اسم خودش را نگذارد. ضمن اینکه اعتراض برخی دوستان وارد نیست. وجدانا اگر کسی با اسم جعلی به ارزشی توهین کند یا کسی با اسم اسم مستعار از ارزشی دفاع کند به یک اندازه قابل دفاع هستند؟ وقتی کسی حرف حقی را میزند چه فرقی میکند علی باشد یا ولی. نقی باشد یا تقی؟ کمی هم که شده وجدان و کلاه خودمان را هم قاضی کنیم.

#20 مستعار 1392-07-29 11:28
جناب محمدحسین سلام.کامنت گذاشتن بااسامی مستعارودفاع ازشهداجرمه؟اگه بااسامی واقعی کامنت بذاریم بایدبدونیدکه خیلی هاکم جنبه والبته بی جنبه هستن.اگه یه انتقادکوچیک امادرست ازکسی یامطلبی بااسم واقعیمون بکنیم اونوقت مافقط یک مجرم ازدیده همه خواهیم بود

سلام چه حرفا مگه انتقاد سازنده و دفاع از شهدا جرم است....ترس شما از چيست اتفاقن هويتت مشخص باشه و از حق دفاع بكني بدون چشم داشتي برا عموم پذيرش و يا رد آن راحت تره در ضمن ارزشها و پاكيها كه در پستو سخن گفتن نميخاد از ان گذشته در هر كشوري دفاع از كيان و دين مقدس است و كشته شدگان در اين راه رستگارند و هر كسي نفي كنه از عقل سليم برخوردار نيست...تعجب ميكنم به قول خودت دفاع از قهرمانان ديروز جبهه و جنگ جرم نيست بلكه سعادت و اداي دين هست چرا به اسم مستعار ارشاد كنيم..

#19 همشاگردی 1392-07-29 10:23
سلام بر دلسوزان ویشه راز،ابتدای کار سایت، خوبی های ویشه راز خوب پیش می رفت ولی مدتی است پرخاشگری و بحث های بیهوده رد و بدل میشود. همانطوریکه بینندگان عزیز ملاحظه نموده اند ، این جدل های بیهوده باعث رونق اقتصادی روستا و شناسایی بیشتر ارزشها و صمیمیت و ناگفته های حماسه های ایل جایروند نمی شود. ادامه کار سایت با این روش ونیش زدن ها و اتهام چپ و راست زدن و مطرح نمودن بحث قبیله ای، گاها" مبالغه های شخصی تفرقه افکن و اختلافها و. . . . باعث بدبینی افراد ناآگاه به همه خوبی های ایلمان میشود.وقتی در عالم مجازی اینچنین ناسازی فکری دارید اگر در یک روستا جمع و حضور فیزیکی داشته باشی چطور؟؟درخت گردکان با این بزرگی، درخت خربزه الله اکبر.؟؟؟

#18 بیشه درازی اصل 1392-07-29 09:20
جناب محمدحسین عزیز لطفا به صورت شفاف بیان فرمایید بالاخره مطلب دوستدار شهدا را قبول دارید یا خیر؟ به نظر شما کسی که بدون نام و نشان از شهدا و ارزش ها دفاع نموده چه منفعت حزبی و شخصی می تواند داشته باشد؟

#17 اسلامی 1392-07-29 06:51
جناب بیگ زاده
ناخواسته مرتکب اشتباه کوچکی شده اید . آنجا که در جواب ملکی پور نوشته اید ( اگر مطمئنید مطلب شما پیگرد قانونی ندارد ) این نکته را به ذهن متبادر میکند که خدای نکرده در نظام اسلامی ما آزادی بیان وجود ندارد لطفاً اصلاح فرمایید .
با تشکر از مطالب خوبتان

سلام تا آنجا كه من سراغ دارم اسلامي نامي در سرتاسر استان ايلام وجود فيزيكي ندارد چه برسد به بيشه دراز شما چه مشكلي داريد كه خودتون را معرفي نميكنيد...در ضمن آزادي كلام و بيان تفاوت دارد با خط و نشان و هتك و حرمت ....و من در پاسخ به مطالب شخص مجعولي بنام ملكي پور اون جمله را نوشتم كه ادعا كرده مطالبم ايرادي ندارن....يا حق

#16 شاگرد 1392-07-28 22:58
شهدا فراجناحی بودند و فقط در لبیک به ندای رهبرشان یک شبه ره صد ساله را طی نمودند امروز هم ما به تأسی از آنان مطیع رهبر فرزانه و حکیممان هستیم و متاع بی ارزش دنیا با همه زیبایی های ظاهری اش ما را هرگز نخواهد فریفت به فرموده امام حسین ( ع) اگر دین ندارید لااقل آزادمرد باشید ذره ای اگر حس عزتمداری داشته باشید تا ابد شهدا را تکریم خواهید کرد اگر عزتی هست دستاورد شهداست بعد شما وقیحانه دم از چپ و راست می زنید اگر عناوین سیاسی را در دوری از شهدا می دانید ننگ و نفرت بر این نام های ساختگی ما نسلهای بعد از شهدا پرچم جهاد و مقاومت را هرگز بر زمین نخواهیم گذاشت اگر امروز جبهه استکبار در مقابل ملت ما سرتعظیم فرود می آورد مرهون خون ریخته شده شهدا در دوران وانفسایی بود که بزدلان در لانه هایشان خزیده بودند به درستی که در کوران حوادث مرد از نامرد تشخیص داده می شود و شما سیاست زدگان هنوز درخوابید اما شهاب سنگ های انفجار انقلاب ما جهان اسلام را بیدار کرده است. در این خواب غفلت نمانید جرس این کاروان آهنگی در سر دارد نکند از قافله جا بمانید و فردای قیامت شرمنده شهدا و امام شهدا باشید.

#15 با غیرت 1392-07-28 22:50
نفست گرم شاعر. ممنون و سپاسگزارتم و خوشحالم که هنوز آدمایی مثل شما وجود دارن که در این قضای غبارآلود که کسی جرات نداره آشکارا حتا امر به معروف بکنه یا از ارزش ها دم بزنه از شهدا میگید و حرف دل همه ی ما را میزنید. واقعا کجایند مردان بی ادعا؟

#14 محمدحسین 1392-07-28 21:41
شما که جرات ندارید با اسم واقعی کامنت بذارید و با اسامی جعلی دوستدارشهدا! کریمی! فدای شهدا!فاطمه!رزمن ده بازنشسته! گاست!آرزومند شهادت ! خودتون را معرفی میکنید چطور ادعای شهادت طلبی میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟! به عمل کار برآید به سخنرانی نیست. من محمدحسین کریمی فرزند علی متولد بیشه دراز هستم. یاعلی مددی

#13 مراد نصراللهی 1392-07-28 18:52
همه ی ما مدیون و وامدار شهدا وخانواده معزز آنان هستیم وتکریم آنها برای همیشه وظیفه ی ماست وهرگونه بی احترامی به آنان ،از طرف هرکسی که باشد محکوم است .
عزیزان در اینگونه موارد رعایت حق وپاسداری از ارزشها را فراموش نکنند وبرای افراد توهین کننده دل نسوزانند.
درود بیکران به همه ی شهدا ویاد وخاطره آنان گرامی باد

#12 محمدحسین 1392-07-28 17:45
متاسفم که یک عده آدم سیاست زده ی نان بنرخ روزخور به اسم شهید ، خط قرمز، جنگ، روشنفکری، چپ وراست و... شعر د م عزیز و ارزشهای ادبی آنرا قربانی افکار مالیخویایی و واپس گرایانه خویش مینمایند. د م شعر را برای پاک اندیشی و روحیه ی ظریف و هنری خویش سروده نه برای عقده گشایی های خالی از ظرافت و پر از کین و حقارت شما که چشم بسته با خواندن یک مطلب در یک بولتن یا سایت یا بی بی سی و وی او ای بر دیگران میتازید. به نظر من هیچ توهینی به شهیدان بزرگتر از این نیست که از نام و مقام آنها در جهت افکار جناحی و منافع شخصی استفاده گردد... یا علی مددی.

#11 آرزومند شهادت 1392-07-28 16:09
ستارخان ، سردار مقاومت ایران و جنبش مشروطیت در جایی نوشته است:

من هیچ وقت گریه نمی کنم چون اگر اشک می ریختم آذربایجان شکست می خورد و اگر آذربایجان شکست می خورد ایران زمین می خورد...اما در جریان مشروطه دو بار آن هم در یک روزاشک ریختم.

حدود 9 ماه بود تحت فشار بودیم ,بدون غذا.بدون لباس.از قرار گاه آمدم بیرون...چشمم به زنی افتاد با بچه ای در بغلش.. دیدم که بچه از بغل مادرش پایین آمد. چهار دست وپا رفت به طرف بوته علف.علف را از ریشه درآورد و از شدت گرسنگی شروع کرد خاک ریشه ها را خوردن... با خود گفتم الآن مادر آن بچه به من فحش می دهد و می گوید لعنت به ستارخان که مارا به این روز انداخته است.

اما... مادر کودک آمد بچه اش را بغل کرد و گفت : عیبی ندارد فرزندم
"خاک می خوریم اما خاک نمی دهیم"

آنجا بود که اشکم در آمد. شهدای این ممکلت برای این جان دادند که یک وجب از خاک مقدس ایران دست اجنبی نماند آن وقت عده ای چگونه راحت اینگونه حرف می زنند

#10 یه شاگرد دیگه 1392-07-27 20:11
متاسفانه برخی از آقایان به اصطلاح تحصیلکرده و به زعم خودشان روشنفکر، روشنفکری را در هتاکی و به زیر سوال بردن ارزش ها می دانند.به نظر شما این سخنان درباره ی شهدا و بازماندگان شهدا درسته؟ به نظر شما توهین کردن به افرادی که از جان خود گذشتند تا امثال بنده و ... و .... به این آرامی در اسایش زندگی کنیم کار درستیه؟ کسی میتونه خودشو جای فرزند اون شهیدی بذاره که بابای خودشو ندیده؟ کسی از درد دل اون مادری که چشم انتظار تکه ای از استخوان از فرزندش هست خبر داره؟ کسی از اشکهای اون برادری که برادرشو از دست داده و پشتشو خم کرده خبر داره؟ اگه کسی با این حرفا مخالفه تا منم خودمو با اسم و ایمیل و تلفن و موبایل معرفی کنم. بهتره همه چیزو قاطی نکنیم برادران روشنفکر.

#9 شاگرد 1392-07-27 17:22
درود بر آقا نبی، پاسخ شما به کریمی بسیار هوشمندانه و در نوع خود جالب توجه بود شهدا خط قرمزماست.

#8 ملکی پور 1392-07-27 16:49
جناب بیگ زاده ، باصفا
انصاف کجا رفت ... !!!!!
چطور مطالب جناح راستی ها را بدون نام و نشان چاپ می کنید آنوقت به جناب کریمی فرموده ای : نام و نام خانوادگی و شماره موبایلت را بنویس تا مطلب شما درج شود ....
واقعاً که ......

سلام دوست عزيز مطالب راستي ها كسي و ارزشي را زير سوال نميبرند شما هم تا دلت ميخاد مثه راستيها بنويس متاسفانه چرا نميخوايد بفهميد من بايد جوابگوي مطالب پخش شده باشم و اگر مطمئن هستيد مطالبتون پيگرد ندارن چرا خودتون را معرفي نميكنيد...يا حق

#7 منطقی 1392-07-27 15:46
من خیلی دوست دارم بدونم آقای کریمی برای توهین های خانم اشراقی میخاد چه جواب کوبنده ای بده. یعنی شما حرفای این جور آدما رو تایید میکنید؟

#6 فدای شهدا 1392-07-27 14:04
جناب کریمی سلام.مگه دوستدارشهداجزحق یقت چیزدیگه ای گفته؟

#5 کریمی 1392-07-27 06:41
جناب بیگ زاده عرض سلام
لطفا سایت را سیاسی نکنید . مطلب دوستدار شهدا را ما میتونیم جواب مستدل و کوبنده بدیم ولی مطمئنیم حضرتعالی سانسور می کنید .

سلام/اسم و فامیلی و موبایل خودت بفرس اونوقت پاسخ کوبندت را بنویس.

#4 دوست دار شهدا 1392-07-26 14:05
جا دارد که در این پست که مربوط به شهدا است ، توهین خانم اشراقی به خانواده شهدا و پاسداران دلیر انقلاب را محکوم کنم و به این سر کار خانم بگم این کذب گویی هایتان را به پایان برسانید

#3 خاطره 1392-07-26 11:16
ای فاتح خوبیها گمنام تویی یامن؟
شوریده دل شیدا گمنام تویی یامن؟
برگشتی ازآغوش خاموش بیابانها
کردی به دل ما جا گمنام تویی یا من؟
یک کوه صلابت بود ، تابوت تو بردوشم
هم وزن شقایقها گمنام تویی یا من؟
درعاشقی ومستی صد گونه خطر کردی
دریا دل بی پروا گمنام تویی یامن؟
من درقفس خویشم ، درفکرپس وپیشم
تو فارغی ازاینها گمنام تویی یامن؟
من همنفس درد و اندیشه بیمارم
تو هم سخن زهرا گمنام تویی یامن؟
از آبروی نامت برمحو گناهانم
شد روزنه ای پیدا گمنام تویی یامن ؟

#2 خادم شهدا 1392-07-26 09:57
هر چی ما برای خانواده شهدا خصوصا شهدای گمنام بکنیم باز هم کمه بخدا. تصور بکنید خانواده ای بعد از ده پانزده بیست سال هنوز منتظر اومدن نشانه ای از جگرگوشه شونن تا دلشون آروم بگیره. خودمون رو لحظه ای جای این عزیزان صبور و بی توقع قرار بدیم دلمون آتیش میگیره. یاد اون مادران و پدرانی که رفتند ولی حسرت به دل رفتند و تا آخرین لحظه ی عمرشون چشم انتظار بودن. در بین خود ما یاد شهیدان صحرایی و خصوصا شهید علی محمد و پدر و مادر به رحمت خدا رفتشون رو باید همیشه گرامی بداریم. خوش به سعادت شهدا که دل از دنیا کندند و در جوار حق جاودانه شدند و ما موندیم با بار گناهان ریز و درشت و اینکه هر لحظه هم امکان لغزشمون وجود داره. افسوس.

#1 بیشه درازی اصل 1392-07-23 23:12
سلام امروز رفتم شرهانی واسه دعای عرفه جای همتون خالی واقعا قدم گذاشتن برخاک مقدس شرهانی یک آرزو است .‏‎ ‎

نوشتن دیدگاه

آمار بازدیدکنندگان

کاربران امروز94
کاربران دیروز129
بازدید کل501169

سیستم آمار بازدیدکنندگان

ابزار هدایت به بالای صفحه

.