علم یا ثروت

علم یا ثروت 

یک شبی گفتا پدر با من که تو برناستی

حیف می باشد که بی همسر ، همی تنهاستی

دست را بالا زنم ، گیرم برایت همسری

گر چه دانم سالها باشد ، در این رویاستی

بند از بند دلم واگشت ، با شور و شعف

در دلم گفتم به خود ، دیگر تو هم باباستی

صبح فردا همره مادر ، پدر با خواهرم

رهسپار آن خانه ای که قلب من آنجاستی

بین ره گفتم به خود ، گیرم یکی دسته گلی

تا نگویندی طرف یک بی سر و بی پاستی

دسته گل را خریدم ، شادمان و بیقرار

گویی اندر هر قدم ، لختی ز وزنم کاستی

تا رسیدم عاقبت بر مقصد و فوری زدم

زنگ آن در را ، که عین کعبه دلهاستی

ناگهان آمد دم در ، مرد چاق و چله ای

گفتم این آدم نباشد ، شیر آفریقاستی

زد تعارف بعداز آن ما را به منزل برد او

منزلی که مثل کاخ قیصر و کسراستی

عاقبت آمد به حرف و بی تکلف گفت او

بی گمان تو خواستگار دخترم لیلاستی

گفتمش آری ولی شرط و قرارت را بگو

گر چه در ظاهر مشخص عاشق دنیاستی

زیر لب غرید و گفتا ، آفرین بر هوش تو

بی غرض گویم که دختر عین یک کالاستی

عرض کردم پس بگو این قیمت کالای خود

قیمتش گفتی ولی ، دود از سرم برخاستی

حرف او از مبل و ماشن بود و ویلای شمال

گفتم این ویلا نباشد ، بلکه واویلاستی

واقعاً اف بر چنین شخصی بباید کرد کاو

جای قلبش تکه سنگی ، عینهو خاراستی

با جسارت من به او گفتم که در علم و ادب

بنده مشغول رقابت ، با ملا صدراستی

درجواب حرف من فوری زجا جست و بگفت

پاسخی دندان شکن بر من که بس غراستی

پیش ما فرقی ندارد هر که میخواهی تو باش

گر ابو نصرستی و گر بوعلی سیناستی

میدهم من دختر خود را به هر شخصی که او

در میان پول و ثروت مسکن و ماواستی

گرچه شعرت شکر است ای شاعر شیرین سخن

فکر پول و مول کن کز بهر تو اولاستی

شاعر : رضا عبداله زاده

دیدگاه‌ها  

#37 عارفی جان 1394-02-30 16:08
سال ۶۴مدیر رستا بودم کمدی پرازکاغذهای قدیمی وجودداشت آنرا بازکردم ومدارک ونوشته های جورواجوری درآن دیدم ازجمله چندبرگ امتحانی که بعضی هامال خودم بودیکبرگ انشاکلاس سوم ابتدایی سال ۱۳۴۶باموضوع علم بهتراست یا ثروت یافتم وشته بودم علم بهتره (چون بوسیله علم است که رادیون قصه میکند وتیاره راه میرود)الان هم میگویم علم

#36 زهرا 1393-02-16 23:26
خیلی به دردم خورد مرسی

#35 ....... 1392-10-12 10:56
فرزند حاتم طایی بنام عدی از یاران امیرالمومنین ع بود ودخترش بخاطر احترام پدرش توسط پیامبر محترمانه ازاد شد لطفا از چیزی که اطلاع نداریم اظهار نکنیم گویی که تمام علوم نزد ماست

#34 محمود .... 1392-10-11 08:51
برادر محمدحسین . سلام
از نوشته ات بر می آید که خیلی اهل مطالعه نیستی . حجاب در
میان در تمام اقوام قبل از اسلام هم سابقه دارد و بعد در حرفهایی شعار گونه فرموده ای کسانی با وام میلیاردی بدون سود بیشه دراز را به خاک سیاه نشاندند .برادر باسواد ، وام میلیاردی را به یک روستایی بدبخت که نمیدهند ، انصافا کدام بیشه درازی فلک زده وام کلان گرفته پ اگر چنین اطلاعاتی داريد چرا به مراجع قضایی نمیدهید و عجیبتر اینکه اصلا وام بدون سود نداریم حتی قرض الحسنه هم با نرخ سود 4 درصد پرداخت ميشود .
کمی دقت بفرمایید .

#33 محمد حسین 1392-10-10 22:39
آقای محمود...اول جرات داشته باش با اسم واقعی کامنت بذاربعد لاف مناظره بدهید.من در جواب ح. م که اسم حاتم طایی آورده بود قضیه حاتم طایی گفتم. ثروت حضرت سلیمان خدادادی و در راستای پیامبریش به او اعطا شده بود نه وام میلیاردی بدون بهره با رانت خواری گرفته بود و نه حق الناس بالا کشیده بود. شما چرا سیره پیامبر اعظم و مولا علی را رها کرده اید و به قبل از اسلام استناد میکنید؟ قبل از اسلام حجاب زن اجباری نبود آیا میشود برای مخالفت با حجاب به قبل از اسلام استناد کرد؟ ثروت مورد نظر من نوکیسه گی باد آورده ای است که بیشه دراز را بخاک سیاه نشاند.. یاعلی مددی

#32 ح.م 1392-10-10 17:04
عزیزان کی گفته ثروت چیز بدیه؟اگه چیز بدی بود خدا اونو به حضرت سلیمان و حضرت یوسف(ع) نمیداد.درست نمیگم برادران؟

#31 جعفر- 1392-10-10 15:50
با سلام دوباره
به قول معروف: «آنچه عیان است چه حاجت به بیان است.» در دنیای معاصر علم ابزاریست برای تولید قدرت و ثروت. اهمیت علم و ثروت بر هم کسی پوشیده نیست.
برای روشن شدن موضوع بخشی از بيانات مقام معظم رهبری در ديدار جمعى از نخبگان علمى كشور تاریخ 6/8/88 می آورم:
« ...دنياى غرب ثروتش از ناحيه‌ى علم است، اقتدارش از ناحيه‌ى علم است،
زورگوئى‌اى كه امروز ميكند، به خاطر علمى است كه دارد. آنى كه اقتدار مى‌آورد، دانش است. امروز اگر آمريكا پيشرفتگىِ علمىِ خودش را نميداشت، نميتوانست در دنيا اينجور زورگوئى بكند و در همه‌ى مسائل عالم دخالت بكند.
ثروت هم اگر به دست مى‌آيد، از ناحيه‌ى علم به دست مى‌آيد. علم را اهميت بدهيد. اينى كه من سالهاست روى مسئله‌ى علم، تحقيق، پژوهش، پيشرفت، نوآورى، شكستن مرزهاى علمىِ موجود تكيه ميكنم، به خاطر اين است. بدون انواع دانش، اقتدار كشور امكانپذير نيست. دانش اقتدار مى‌آورد.
گفتند بيائيد مراكز هسته‌اى ايران را بمباران كنيد. يكى از مسئولينِ رؤساى دنيا - حالا نميخواهم حالا اسم بياورم. البته همه ميدانند، شايد هم ميدانيد؛ پخش شد در دنيا. بنده دوست ندارم اسم بعضى‌ها را بياورم - گفت علم را كه نمي شود بمباران كرد. راست ميگويد؛ حق با اوست. با همه‌ى خلافهائى كه ميگويند، اين حرفشان درست بود. گيرم نطنز را بمباران كردند، كارخانه‌ى اصفهان را بمباران كردند، علم را چه جورى بمباران ميكنند؟ ببينيد، علم مصونيت مى‌آورد، اقتدار مى‌آورد...»
منبع سایت: www.leader.ir/

#30 عبداله زاده 1392-10-10 15:37
سپاس بیکران از ادیب توانا و شاعر گرانقدر ، جناب مسعود خان علیرضایی . جملات تراوش شده از آن ذهن پویا و خلاق ، به ما امید و دلگرمی میدهد . بنده سالهاست از مشتریان پر و پا قرص کتابهای حضرتعالی هستم و خواندن آنها را به همه ی دوستان توصیه میکنم .

#29 مسعود علیرضایی 1392-10-10 14:35
سلام بر استاد حاج رضا عبدالله زاده ( زید توفیقه )
بسیار خرسند و شادمان شدم که از این فاصله ی دور شعری زیبا و درخور نسل جوان امروزی از قلم گویا و
زبان صمیمی شما بر صفحه ی زلال احساس ، جاری
شد و عاشقانه دل را به مهربانی هایت مهمان کردی.
همواره مانا باشی و سلامت و سربلند !

#28 دانشجو 1392-10-10 13:10
حضرت علی ع فرموده است که بزرگی هر کس به قدر دانش اوست. دقت کنید فرموده دانش نه ثروت و البته منظور از دانش میتواند معلومات و تجارب شخص باشد یا دانشی علمی که مبتنی بر کسب یک مدرک و تخصص باشد.

#27 دانشمند نما 1392-10-10 12:51
قصد ورود به این بحث تکراری و بیهوده را نداشتم چون تقریبا جواب سوال را همه کم و بیش و با ذکر اما و اگرهایی میدانیم چرا که موضوع انشای بسیاری از ماها بوده است اما دوستی درست گفته است که امروز با ثروت میتوان به قله های رفیع علمی رسید و به مدرکمان هم نازید اما این شرایط را با شرایط گذشته خود قیاس کنیم که افرادی فقیر یا حتا ثروتمند برای کسب علم، سختی روزگار را به جان خریده و از بسیاری از راحتی های زندگی برای کسب علم گذشته اند. به هرحال امروزه به دست آوردن مدرک به لطف مدارک فروشی و پولی و سفارشی و کشورهایی مانند هند و مالزی و ارمنستان و تاجیک و ازبک و حتا اوکراین و روسیه از جمع آوری پول ساده تر به نظر می رسد. میشود ادامه تحصیل اشخاص ثروتمند را به دوپینگ یک ورزشکار قیاس کرد. اگر شرایط ادامه تحصیل برای همه و با شرایط یکسان مساوی باشد شاید جواب بسیاری از سوالات بتوان داد.
از قدیم هم گفته اند که علم دولت پاینده است و ثروت .... یا مداد العلما افضل من دما الشهدا و این را هم میدانیم که علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی و
البته ثروت می تواند وسیله بسیار مفیدی برای پر کردن توشه آخرت باشد و چگونگی آن را همه می دانیم.

#26 محمود ... 1392-10-10 11:32
جناب محمد حسین ، جنابعالی دارید آدرس اشتباه می دهید . برادر من ، شما چرا از حاتم طایی مثال می آورید ، عزیز من لطف کنید حضرت سلیمان (ع) را مثال بزنید که هم از پیامبران بزرگ الهی و هم ثروتمند و متمکن ولی در عین حال خدا را هم مد نظر داشت . حاضرم برای اثبات نظرم با هم مناظره کنیم تا متوجه شوید که نظرات شما ........!!!!

#25 ...... 1392-10-10 00:19
نکاتی در خصوص ثروتمندان:

اتفاقا" بیشتردانشمندان از اقشار ثروتمند نبوده و نیستند و جامعه شناسان نظر دیگری دارند.

اکنون در جهان ثروتمندان مشکوک که منبع در آمدشان مشخص نباشد ،جز مظنونین جرم پولشویی به حساب می آیند.
بعد از حادثه 11ستامپر صاحب نظرانی گفتند که ثروت های ناشی ازپولشویی و.. تهدیدی اقتصادی و سیاسی و براندازی محسوب می شود.

بعنوان نمونه: مجرمان پولشویی حتی زیردریایی هم داشته اند؟ یا در کشورهای کوچک ثروت آنهااز حکومت وقت بیشتر بوده ومنشا ثروت علم نبوده تخلف ضدبشریت مثل منابع مالی طالبان و..

اما اسلام نظر کاملی دارد با راه حل صدقه ، خمس. زکات . خیرات و معیار حلال و حرام و ربا و... بادید دیگر به ثروت های مشروع می نگرد. ( گرچه معاهده پولشویی امضاء نموده ایم)
اما ثروت های کلان برای مفید بودن برای کل جامعه عموم و خصوص من وجه است.

اگر ثروت ها در بخش خصوص و راههای درست هدایت شود قابل تحسین است.
تاریخ هیچ وقت کاشف برق و آنتی بیوتیک و.... فراموش نمی کند و کسی توان مذمت آنها راندارد.
اما ثروت ناشی ازخرید و فروش مواد افیونی و زنان و دختران آسیایی وآفریقایی چگونه ؟

#24 جعفر- 1392-10-09 21:14
باسلام و تسلیت ایام حزن انگیز دهه آخر صفر به ویژه رحلت رسول رحمت و مهربانی.
در آغاز از آقای عبدالله زاده بخاطر سرودن شعر جذاب و زیبایش تشکر می کنم.
و اما نظر من درباره «علم بهتره یا ثروت»:
علم و ثروت به تنهایی جوابگوی نیازهای انسان امروزی نیستند. در عصر حاضر علم و ثروت پیوندی نا گسستنی از هم دارند و هردو لازم و ملزم یکدیگر.
در این دوره انسان ثروتمند زودتر می تواند به قله های رفیع علمی برسد. و همچنین علم برای تولید ثروت لازم است.
خلاصه اینکه، دنیا و آخرت انسانها در کف اقبال علما و پولدار ها هاست. اگه هردو با هم باشند که نور علی النور میشه!

#23 محمد حسین 1392-10-09 16:38
با آدرس اشتباه دادن مشکل لقمه ی حرام حل نميشود. کسی که فکر و ذهنش خدا باشد دنبال امور دنیوی و لقمه ی شبهه آلود نميرود و کسی هم که راز ذهنیش پول و ثروت است امکان جذب خدا و ایمان ندارد و فقط برای عوام فریبی به ظواهر، ریش، تسبیح، سجاده و... میپردازد. علی (ع) کجا حاتم طایی کجا؟ علی که بیت المال در قبضه اش بود اما نه خودش نه فرزندانش ثروتمند و دنیا پرست نبودند. اصلا شما خبر دارید حاتم طایی ثروتش را از چه راهی بدست آورده؟ سفره پر از شراب حاتم طایی ماوایی برای امرای اعراب جاهلیت و شکم پرست بود و پس مانده اش برای فقیر و فقرا. صوفی شهر بین که چون لقمه ی "شبهه" میخورد / پاردمش دراز باد این حیوان خوش علف... یا علی مددی

#22 ح.م 1392-10-09 13:56
جناب محمدحسین حاتم طایی هم بسیار ثروتمند بود و هم بسیار بخشنده و همواره دست افتادگان را می گرفت. از این رو، پیش همه عزیز یود. شهرت او عالم گیر بود و همه او را می شناختند. هر چند که خیلی ها او را از روی چهره اش نمی شناختند.

#21 عبدالله 1392-10-09 12:14
البته این نکته را نباید نادیده گرفت که اسلام با تکیه بر 3فاکتور مهم موجودیت پیدا کرد وجان گرفت.
1-مجاهدت وتبلیغ شبانه روزی وخستگی ناپذیر
پیامبر اکرم(ص)2-حمایته ای بی شائبه وگسترده
جناب عبدالمطلب از پیغمبر اسلام(ص)3-ثروت فراوان حضرت خدیجه کبری(س)که همه را صرف
تبلیغ وگسترش اسلام عزیز کرد.

#20 محمد حسین 1392-10-08 21:31
جهت اطلاع کسانی که سنگ ثروتمندان را به سینه میزنن 1-حضرت علی(ع) میفرماید : تا کوخی ویران نشود کاخی ساخته نخواهد شد 2- ابوذر شهید راه مبارزه با ثروت اندوزان بود بروید و حکایتهای فریادهای ابوذر شهید راه مبارزه با بی عدالتی و رانت خواری را مطالعه کنید 3- یکی از فامیل معتمد و متشخص تعریف میکرد سال 1365 رفته بودم از یک مصالح ساختمانی وسیله بخرم، بعد از خرید لیست خریدم را داشت فاکتور میکرد در این موقع گروهی وارد مغازه شدند و برای کمک به جبهه درخواست کردند و مرد صاحب مغازه یک چک پانصد هزارتومانی کشید و من توی دلم گفتم عجب مرد باخدا و با ایمانی! خلاصه گروه ر فتند، دیدم صاحب مغازه فاکتور منو عوض کرد. وروی هرجنس مقداری اضافه شد،من اعتراض کردم گفتم چرا قیمتا بیشتر نوشتی؟ مرد با لهجه دزفولی گفت: برارم پس. ای پیلی که دوسم سی جبهه ازکجا آرمش (برادرم پس این پولی که برا جبهه دادم از کجا جبرانش کنم؟) ثروتمندان هرگز نمیبخشند مگر آنکه سود چند برابری از آن بخشیدن عایدیشون شود! خود حدیث مفصل بخوان زین مجمل... یاعلی مددی

#19 عبدالله 1392-10-08 13:22
تفاوتهای علم وثروت:
1-هرچه از پول وثروت خرج بشود،از آن کاسته
می شود ولی هر چه که ازعلم خرج شودوبه دیگران معلومات داده شود نه تنها کم نمی شود بلکه ماندگار تر می شود.
2-ازمال وثروت باید مراقبت ومحافظت کرد که دزد آن را نبرد ولی علم محافظ ومراقب انسان در مقابل
نادانی وجهل وموجب عزت واحترام نزددیگران
می شود.
3-هرچه ثروت بیشترشود ،نگرانی واضطراب آدم
بیشتر میشود وآرامش دل کمتر،ولی هر چه علم انسان بیشتر شود،آرامش ووقاراوبیشتر وتشویش
ونگرانیش کمتر میشود.

#18 میثم 1392-10-08 12:24
معلم گفت انشا بنویسید
موضوع این بود: علم بهتر است یا ثروت
من نوشته بودم علم بهتر است
مادرم می گفت با علم می توان به ثروت رسید
تو نوشته بودی علم بهتر است
شاید پدرت گفته بود تو از ثروت بی نیازی
او اما انشا ننوشته بود برگه ی او سفید بود
خودکارش روز قبل تمام شده بود
معلم آن روز او را تنبیه کرد
بقیه بچه ها به او خندیدند
آن روز او برای تمام نداشته هایش گریه کرد
هیچ کس نفهمید که او چقدر احساس حقارت کرد
خوب معلم نمی دانست او پول خرید یک خودکار را نداشته
شاید معلم هم نمی دانست ثروت و علم
گاهی به هم گره می خورند
گاهی نمی شود بی ثروت از علم چیزی نوشت

#17 ویشه رازی 1392-10-07 21:55
نمونه ازخیرات ثروتمندان با ایمان:

در زمان جنگ تحمیلی ، تاجری غیر بومی یک کافه صلواتی در منطقه دهلران جهت پذیرایی از رزمندگان اسلام دایر می نمایند و چندین بسیجی در ایستگاه صلواتی مشغول بکار می شوند.
پس از انتقال کافه به جایی دیگر واتمام جنگ متوجه می شود یکی از بسیجیان اهل دهلران (ساکن یکی از روستاهای حومه )که درایستگاه صلواتی همکاری داشتند، مشکل مادی دارند، از آن زمان تا کنون بصورت ماهانه مبلغی به حساب این خانواده واریز می نمایند.
علاوه براین اگر یکی از اعضاء این خانواده بسیجی مشکل درمانی و... داشته باشند به محض اعلام شفاهی مبلغ هزینه شده ، فورا"واریز می نمایند.

چون این خانواده محروم آن موقع دسترسی به تلفن و.. نداشتند، این تاجر ایثارگر یک نفر کارمند دهلرانی با هویت معلوم (فعلا " غیر قابل انتشار) انتخاب و بعنوان رابط ومسئول اعلام نیازمالی این خانواده مشخص می نمایند و این رابط ازاین کار خداپسندانه لذت و ثواب می برد.

خداوند این ایثارگران گمنام محفوظ نماید.

#16 یک مادر 1392-10-07 21:14
از کرامات شیخ ما این است /
شیره را خورد و گفت شیرین است .
در جواب آقای م . م باید گفت برادر من ، دیگر راهکار بهتر از این پیدا نکردی . آخرکدام مادر پیدا ميشود که دخترش زن دوم یا سوم مردی بشود و یا کدام زن و دختری در این دوره و زمانه سراغ داريد که هوو سرش بیاورند . خیلی زحمت کشیدی راهکار پیدا كردى خیر سرت . آقای بیگ زاده توقع نداشتیم

سلام چیکار کنم

#15 دوستدار بیشه دراز 1392-10-07 19:37
شعر جالب و مفرحی از آقای عبداله زاده خواندیم سطح شعر بسیار بالا و قابل ارایه در مجلات و روزنامه های کشوری است.

#14 م . م 1392-10-07 18:41
در پاسخ به ندای آقای آبسالان در مورد راهکار باید بگویم نظر بنده این است که قبح ازدواج مجدد شکسته شود و بر اساس تعالیم نورانی اسلام ، مردانی که تمکن مالی و شرط رعایت عدالت را دارند بتوانند تا چها زن را رسما و شرعا و قانونی داشته باشند ، هر چند ممکن است دوستانی با نظر بنده مخالف باشند ولی اگر کسی ایرادی دارد مطرح کند تا با هم مناظره کنیم .

#13 خاطره 1392-10-07 18:25
درود آقای عبداله زاده شعر بسیار زیبایی خواندم.پاینده باشید

#12 آبسالان 1392-10-07 18:25
الان که هم سن ازدواج بالا رفته و هم آنها که ازدواج کرده اند تمایلی به بچه دار شدن ندارند و نرخ رشد جمعیت منفی شده است . دوستان اگر راهکاری دارند ارایه نمایند که بالاخره چه باید کرد . یا علی مدد

#11 بیشه درازی 1392-10-07 18:13
استاد ارجمند شعرتان در قالب طنز به خوبی مشکلات جامعه را نشان داده است خیلی جالب سروده ای، اگر خانواده هادر بحث مهریه و برگزاری ساده مجالس عروسی مقداری آسان گیری به خرج دهند جوانان از ازدواج بیشتر استقبال می کنند.

#10 شاگرد 1392-10-07 17:11
درود و سلام به محضر استاد گرامی و ادیب توانا جناب آقای عبداله زاده عزیز، بنده حقیر که سالهاست دستی در نوشتن دارم حقیقتا نتوانستم از نظر اصول و قواعد شعری عیب خاصی از شعرتان بگیرم شعری پخته و زیبا سروده ای نشان دادی که بیشه هنوز از شیران شاعر تهی نیست دست مریزاد.

#9 عبداله زاده 1392-10-07 14:15
سپاس از دوست دانشمندم ، جناب آقای دکتر محمد علیرضایی اخوی محترم استاد دکتر کرم علیرضایی

#8 محمدکریم بیگ زاده 1392-10-07 12:17
درود بر خواهرزاده عزیز جناب آقای رضا عبدالله زاده . من قبلا این شعر شما را شنیده بودم ولی باز با خوندنش واقعا لذت بردم ، دستت درد نکنه واقعا عالی بود . . . در پناه خدا مؤید باشید .

#7 ویشه رازی 1392-10-07 11:45
علم بهتره یا ثروت:

ثروت به نحوه در آمد ومنبع منشا آن و دست چه کسی باشد و.. بستگی دارد.
اگردست فردخوب باشد خوبه مثلا" تفنگ و شمشیردر دست آدم دیوانه و بی ایمان وشرور باشد ؟؟.

ثروتمندان بازاری تهران و سایر استانها پشتوانه عظیمی برای امام (ره) و نهضت انقلاب اسلامی بودند.(بازاز تهران و.. ضربه مهلکی به رژیم طاغوت وارد نمودند).
ثروتمندان جامعه انقلاب اسلامی پشتوانه اصلی رزمندگان 8 سال دفاع مقدس بودند، همچنین درامورات خیر برای مستمندان تحت پوشش کمیته امداد وبهزستی ومدرسه سازی و موسسه های خیریه و باعث رونق اقتصادی مملکت اسلامی بوده و هستند.
اما ثروتمندانی که جز افراد مرفه وبی خیر و بد آموز و فخر فروش ،تافته جدا بافته و به نوعی مخل اقتصاد و مخل روح وروان افراد پیرامونی خود و جامعه می شوند ، این ها در واقع مستضعف ترین (ازلحاظ معنوی) افراد جامعه هستند وبه نوعی" خسرالدنیا والاخره و هو الخسران مبین" می باشند.
و نمونه خسران آنها محکومین بزرگ اقتصادی هستند که به اندازه 500 سال عمر، ثروت جمع نموده ولی کمتر از 100 سال ،زندگی باآسایشی نداشته و ندارند و منفور جامعه اسلامی شده اند.
خوشبختانه ثروتمندان زالو صفت و اهل خسران کم هستند، با دیدن چند نفر بدآموز،نباید نسبت به ثروتمندان جامعه قیاس باطلی در نظر بگیریم و یا بچه هامان نسبت به همه ثروتمندان جامعه بدبین نمائیم.
با ذکر خاطره ای از امام (ره) مطلب را به پایان میرسانم:
نقل می کنند ،اوائل انقلاب اسلامی یکی نزد امام(ره) می گوید فلان روحانی و فلان عالم روحانی اشتباه می کنه؟؟؟ امام درمقابل می فرمایند نگی روحانی اشتباه می کنه ؟ بلکه بگی اشتباه لباس مقدس روحانی پوشیده است؟؟؟.
حال افرادی فرصت طلبی با استفاده از رانت و نابسامانی اقتصاد و جنگ و تحریم و....اشتباها" ردای "ثروتمند" پوشیده ولی سعادت کارخیر و باتوده مردم بودن و.. از دست داده اند./
اما افراد متوسط ما ، درزمان گذشته دست رنج خود مثلا" مقداری گندم آن هم از طریق دیم یا اجناس دکان، که خود شاید با قرض از تاجر دزفولی خریده بودند، تا یکسال به مردم محتاج قرض می دادند و... ، اکنون هم افرادی هستندکه پشتوانه خوبی برای کمک به طایقه و اقوام و شهرمان بصورت گمنام وآشکارمساعدت می نمایندو قابل تحسین هستند.

نتیجه: اگر ایمان نباشد، العلم حجاب الاکبر. اگر ایمان نباشد ثروت خسران اکبر .

درپایان از مطالب و نظرات و فعالیت خوب آقای عبدالله زاده در سایت ولاتمان، تقدیر و تشکر می شود.

" من الله التوفیق "

#6 م.روشنی 1392-10-07 09:26
مثل همیشه زیباو بی نقص...

#5 م.روشنی 1392-10-07 09:23
تبارک الله انفسکم...

#4 محمد علیرضایی 1392-10-07 08:06
درود بر حاج رضای خودمان ......
بازمثل سالهای قبل دست به قلم شدی ومانند دو دهه قبل شروع به سرودن شعر نمودی ....
خوشحالم که علی رغم مشغله های کاری فراوانی که داری درسرودن شعرهایت مچنان خوش ذوق ومسلطی .امیدورارم بتوانید باز درعرصه های شعر وادب موفق باشی دست مریزا رضاجااااااااان. ..

#3 زن ذلیل 1392-10-07 07:40
احسنت یا شیخ ، جانا سخن از بند دل ما گویی ...

#2 مرتضی 1392-10-07 07:02
حاج رضا ، متشکریم . بالاخره مشکل ازدواج جوانان چطور حل میشه . یه راهکاری هم بفرمایید .

#1 مراد نصراللهی 1392-10-07 06:49
احسنت بر عبدالله زاده عزیز ، شعر زیبایی است و این شرح حال و بیانگرخواسته وطرز فکر و رفتار بسیار از خانواده های امروزی است !

نوشتن دیدگاه

آمار بازدیدکنندگان

کاربران امروز29
کاربران دیروز34
بازدید کل506886

سیستم آمار بازدیدکنندگان

ابزار هدایت به بالای صفحه

.