مدرسه ی نصریان و دانش اموزان آن

باسمه تعالی   مدرسه ی نصریان همراه با اسامی دانش آموزان

مدرسه نصریان اولین مدرسه بخش مرکزی شهرستان دهلران

راوی : حاج عزیزخان نصراللهی که در آن زمان یک کودک 8-9 بوده وبه مدت 4 سال وتا کلاس چهارم در مدرسه نصریان درس خوانده است .

برای بزرگترهای همسن وسال من سروان شاملو نامی آشناست،او مرزبان بود وهمه امور منطقه را مدیریت میکرد.از جمله کارهای او اقدام به ساخت مدرسه وباسواد نمودن کودکان است.

در سال 1316ساختمان مدرسه نصریان در مجاورت پاسگاه بنا شد،برای ساخت آن هیچگونه اعتبار دولتی وجود نداشت وهمه مخارج وهزینه های ساخت وساز ونیز نیروی کار بر عهده اهالی منطقه بود.

کدخدای هر آبادی موظف گردید که هزینه بخشی از ساختمان ونیروی کار را تامین نمایدوبدینصورت ساختمان مدرسه که شامل چند اتاق وراهرو بود با سنگ وگل وبا سقف چوبی احداث گردید .

در اوایل مهرماه 1316کودکان پسر آبادیهای چادر نشین دور ونزدیک برای تحصیل در اولین مدرسه منطقه نام نویسی شدندکه تعداد آنان به 43 نفر میرسید . برخی از مردم اجازه نمی دادند که فرزندانشان به مدرسه بروند زیرا کودکان در کارهایی مثل نگهداری از گوسفندان کمک کار آنان بودند وازطرفی از فواید سواد وآموزش علم بی اطلاع بودند، ازهمین رو تحصیل برای کودکان اجباری گردید وهرخانواده موظف شد که برحسب تعداد فرزندانش یک یا دو فرزند پسر را روانه مدرسه نماید،چه بسا کسانی حاضر بودند که رشوه بدهند ولی در قبال ان پسرانش از رفتن به مدرسه معاف شوند !

شاگردان مدرسه از روستاهای اطراف به مدرسه می آمدند،مسافت منزل تا مدرسه را با پای پیاده ویا باچهارپایانی نظیر اسب،قاطر ویا الاغ طی میکردند. فاصله برخی آبادیها بعضا"  2 ساعت پیاده روی بودوکودکان باید هر روز این مسافت را تردد می نمودند . وقتی بچه ها سرگرم درس وکلاس بودندماموران پاسگاه بدون اطلاع آنان چهارپایان آنها را به ماموریتهای دور ونزدیک می بردندودر ماموریت هیچ آب یا علوفه ای به حیوان نمی دادند وحیوان تا سرحد تلف شدن میرفت ، دریکی از این موارد قاطر یکی از شاگردان را به شهرمهران بردندکه در موقع برگشت متوجه شدیم که حیوان زبان بسته از گرسنگی وتشنگی نای راه رفتن ندارد وهمه کمک کردیم تا حیوان او را لنگان لنگان به منزل برسانیم . ولی پس از آن همه تصمیم گرفتیم که دیگر چهارپایان را به مدرسه نیاوریم وهمگی بصورت پیاده تردد نماییم که اینکار ما باعث اعتراض وعصبانیت ماموران پاسگاه گردید !

کار تدریس بوسیله دو نفر معلم اعزامی از شهر ایلام که دو جوان درس خوانده بودند ( احتمالا" کلاس ششم بودند ) انجام میگرفت ومعلمان در ساختمان مدرسه اطراق میکردند.

مدرسه به مدت چهارسال فعالیت نمود ودر مراحل بعدی تعدادی دانش آموز جدید ونیز تعداد 4 دختر در آن به تحصیل مشغول شدند.

بر اثر حوادث سال 1320 و عزل رضاخان از سلطنت ، مدرسه نصریان برای همیشه تعطیل شد وبچه ها از ادامه تحصیل محروم گردیدند وساختمان مدرسه بتدریج دستخوش تخریب گردید وفقط مخروبه ای از آن بجا مانده است که این مخروبه در کیلومتر 40 مسیر دهلران- مهران مشهود است !

تصاویر بقایای ساختمان مدرسه که در فروردین 1392 بوسیله دوربین تلفن همراه گرفته شده است به همه دوستداران تقدیم میگردد .

نظر به درخواست برخی از دوستان وباتوجه به وعده قبلی نام آبادیهایی که فرزندان آنها در مدرسه یاد شده تحصیل کرده اند بهمراه نام آن دانش آموزان (البته با اجازه آنان ویاخانواده های محترمشان) معرفی می گردد و به مطلب مورد اشاره ی فوق اضافه می گردد.
روستاها یا آبادیهای تحت پوشش:
الف - بیشه دراز شامل آبادیهای هور - میوشان - چم کنار -  آبمکان:
آقایان  1- زنده یاد اورام نظری 2-حاج علیقلی نظری 3- زنده یاد عبدالحسین برخورداری 4- زنده یاد ملک کرمی 5-زنده یادعبدالمحمد نظری 6- حاج عزیزخان نصراللهی7- حاج علی قدم صحرایی 8- آقای حبیب نصری  9- زنده یاد داود مومنی 10- زنده یاد حاج غلامرضا ملکی 11- زنده یادعبدالحسین ملکی 12-زنده یادحاتم ملکی 13- زنده یاد شیخ حسین ملکی 14- حاج عبدالعلی ملکی

ب -گرده بیشه وبالوی :
1- زنده یاد حاج ناصر آبسالان 2- آقای عبدعلی میرشکاری 3- زنده یاد فرهان یونسی (طایفه هیوری) 4- زنده یاد داود باصره(طایفه هیوری)

ج - چلالی :
1- زنده یاد حاتم برزویی

د - نصریان :
1- زنده یاد سیدغلام جوادی 2- زنده یاد سیدعبدالله بازدار 3- زنده یادسیدکاظم چرخان و تعداد چهار دختر بنامهای کیفیه- گل نبات - مسینه - حکم

ه - خوشینی ( مفروند):
1-زنده یاد شاحسین ولیزاده 2- زنده یاد غلامحسین ولیزاده 3- زنده یاد حاتم رضائی 4- زنده یاد شیخ عباس یاری 5- زنده یاد شیخه سهرابی 6- زنده یاد محمد رحمی 7- زنده یاد شیخ عباس رضائی 8-زنده یاد کاظم کارگر 9- زنده یاد تيپه شيخي

و - آبمکان (گرکی):
1-زنده یاد میرحسین بختی 2- زنده یاد علی عبدی 3-زنده یاد گل محمد جرسی

ز - کاور :
1- زنده یاد تیپه دوستی 2- آقای پاشا دوستی 3- زنده یاد محمد(مامه) سبزی 4- زنده یاد مرتضی برگه 5- زنده یاد عیدان مهدوی

تهیه و تنظیم : مرادنصراللهی

دیدگاه‌ها  

#28 یارمحمد عبدی 1396-01-30 08:12
سلام زحمت شما قابل تحسین است .
میطلبد مطالب سایت را بروز رسانی کنید
مستدام باشید .

#27 یارمحمد عبدی 1396-01-30 08:10
زحمات شما قابل تحسین است .
میطلبد بموقع مطالب سایت را بروز رسانی کنید .
مستدام باشید .

#26 اسداله سهرابی 1394-07-08 14:14
باسلام و تقدیر از استاد نصرالهی مطالب بسیار جالب و در خور توجه است . لطفااصلاح نمایید زنده یاد مرتضی عبدی فرزند برگه در اسامی دانش آموزان کاور صحیح است . موفق باشید و پایدار بمانید .

#25 السید 1394-05-08 19:30
مهندس سلام از این پست نوشته استاد مراد نصرالهی در تاریخ تمدن طلایی استفاده شد
مطلب زیبا بود
دستمریزاد

#24 ولی عبدی 1394-01-20 18:49
باسلام آقای نصرالهی وقتی مطالب فوق خواندم انگاروارد عالمی دیگر شدم :انشااله خوش و خرم باشید/

#23 سید 1393-02-09 16:57
با سلام به شما دوست عزیز،ارجمند وزحمتکش
ازشما متشکرم که درباره گذشته منطقه خودمان صحبت کرده ای و افتخار میکنم که روستای موروثی و آباء واجدادی ما سادات ابراهیم قتال در آن زمان اولین روستایی بوده که مدرسه داشته وافسوس میخورم که امروز کسی فکری بحال این منطقه و این مدرسه نمیکند میراث فرهنگی محترم لطفا توجه داشته باشد وتشکر میکنم از طایفه محترم جایروند که دوستان وبرادران ما می باشند

#22 بهروز همتی 1392-04-28 11:47
با سلام واقعا عالی است چون همیشه به سرزمین باستانی وسنتی خویش افتخار دارم .استاد نصرالهی اگر ممکن است با مدیریت محترم آموزش وپرورش دهلران هماهنگ بشه که در روز های سال تحصیلی جدیدمهرماه1392 از افرادی که در دهلران سکونت دارند ودر قید حیاتند به نحو شایسته و نمادین تجلیل به عمل آورند بعنوان اولین دانش آموزان دهلران جالب است و واقع دست مریزاد چرا که ما از تهرانی ها ودیگر شهرستانهای کشور... چه کم داریم که آنها این کار را انجام میدهند ولی ما نتوانیم واقعا چرا......

#21 erfan1380 1392-04-05 23:00
حیف است نامی از حاج منصور آبسالان بزرگ خاندان بالوی در منطقه گردبیشه برده نشه خدارحمتش کند.

#20 مجید شیخی 1392-03-12 15:59
سلام جناب استادنصرالهی سپاسگزارم ازاینکه اطلاعات خوبی درباره اولین مدرسه رضاخان درمنطقه دراختیارمان گذاشتی درنوشتن اسمی دانش آموزان روستای کاورزنده یادمحمد(مامه )سبزی صحیح است اصلاح شودموفق باشید

#19 عیسی نصراللهی 1392-03-01 12:51
خسته نباشید...به اتفاق همکارم داشتیم نگاه میکردیم، بسیار افسوس خوردیم..ناراحت شدیم..خیلی زیباست

#18 محمدکریم 1392-02-31 22:05
بسیار عالی دست مریزاد استاد ، متأسفانه خیلی از این عزیزان در قید حیات نیستن خداوند رحمتشون کنه ، همچنین خداوند به عزیزانی که در بین ما هستن سلامتی و تندرستی عنایت بکنه به حق محمد و آل محمد . . . با تجدید امتنان

#17 سالم پوراحمد 1392-02-24 16:32
سلام نبي جان
سپاس از اسن مطلب. هر وقت از كنار اين مدرسه رد ميشم كلي خاطرات نديده به من هجوم مي آورد. كاش بتوني با كساني كه در اين مدرسه تحصيل كرده اند صحبت كني و خاطراتشون رو جمع آوري و در سايت بزني. اگر بتوني اسم محصلين اين مدرسه رو هم بزني كه خيلي بهتره

سلام استاد چشم حتمن

#16 یاسین 1392-02-21 23:43
سلام.مخصوصابه یادت می اورم درسالهای ماضی ازدهه 60که استاد اول اقای نصرالهی مه مدیر بود هم معاون هم معلم زبان علوم وفارسی مه اجرای صبحگاه باان سخنان وادبیات منحصربه فرد.والبته بااین همه مشغله ونیازی که همه به وجود نازنینت داشتند جبهه جنگ رارهانکردی .من همیشه برای معلمان وادمای قدیمی تر احترام قایلم چراکه شایسته ستایشن وتقدیرند.

#15 مراد نصراللهی 1392-02-21 16:08
سلام بر همه عزیزان که به این مطلب عنایت وتوجه نموده اند ، بویژه جناب آذرپیرا ویاسین عزیز
آقای آذرپیرا در رابطه با آقای شاملو توضیحات بیشتر خواسته اندکه در پاسخ ایشان باید عرض کنم که ایشان مرزبان دهلران بوده ودر آنزمان مرزبان همه کاره منطقه ودر واقع نماینده دولت در منطقه بوده است و بعلت نبود ادارات ،همه امور مربوط به ادارات دولتی را مدیریت میکرده است . یعنی هم کارهای اداری اعم از آموزش وپرورش و... گرفته ، تا امور نظامی وانتظامی را عهده دار بوده است . واینکه آیا با شاملو شاعر نسبتی داشته یاخیر ؟اطلاعی در دست نیست. موفق باشید

#14 یاسین 1392-02-20 12:20
سلام برمعلم قدیمی واستاد اول .عالی بود باان ادبیات بسیار زیبا.دست مریزاد

#13 بالابلند 1392-02-20 01:25
سلام دوستان و هم ایلی های عزیز
واقعا زحمات نبی جان جای تشکر و تقدیر دارد بهتر است مشوق ایشان باشیم و از ذکر نکات انحرافی و تنش زا و بیهوده پرهیز کنیم.چقدر خوب است که همدیگر را تقویت کنیم و به قول امروزیها هم افزایی داشته باشیم.
ضمنا نبی جان اگر تاریخ عکس ها را هم ذکر کنی ممنون میشویم.من مدتهاست که در رویای گذشته ی روستای پر افتخارم سیر میکنم. چه خاطراتی از سادگی و صمیمیت روستایمان داشتیم و چگونه به اسانی، زرق و برق دروغین دنیای امروز همه چیز گذشته ما را در زیر خاکستر فراموشی مدفون کرد. طوری که حتا شهرمان را و روستایمان و نبی جان را سالی دو سه بار بیشتر نمیشود دید. ضمنا از نقدهای منصفانه هم ایلی های عزیز تشکر میکنم.

سایت بیشه دراز:با تشکر از شما بالا بلند عزیز ما کارمون را با علاقه شروع کردیم و هیچ تلخی از گذشته ی خود و فامیل و بیشه دراز نمیبینم و به آن افتخار میکنم و روزی به آنجا برمیگردم/ انشااله/تاریخ عکسها باید دوستانی که اطلاع دارن یا میفرستن بگن اگر اطلاع داشته باشم حتمن مینویسم/// نبی جان

#12 مراد نصراللهی 1392-02-19 07:37
سلام ؛ سپاس از کسانی که به این وبسایت سر میزنند ونظر میگذارند وازتوجه به این پست هم متشکرم
عزیزی از طرح برخورد ماموران پاسگاه با دانش آموزان مدرسه وکارکشیدن آنها از حیوانات ایراد گرفته وعزیزی دیگر مطلب را اغراق آمیز قلمداد نموده است!!
این مطلب براساس واقعیت واز زبان کسی که خود شاگرد این مدرسه وشاهد ماجرا بوده ، نوشته شده است واین خاطره وی را نه یک بار بلکه دهها بار شنیده ام !
هرچه دقت کردم در این مطلب نکته اغراق آمیزی نیافتم ، دوست مدعی لطف نماید فقط یک مورد اغراق معرفی نماید تا برای بنده هم آشکار گردد!!
در ابتدای نوشته هم به اقدام آقای شاملو در احداث مدرسه وباسواد نمودن کودکان اشاره شده است ، لذا هم نکات مثبت وهم نکات منفی ذکر گردیده واصل بر بیان واقعیت بوده است . شاد بمانید

#11 آذرپیرا 1392-02-19 02:29
جناب آقای نصراللهی
سلام و درود بر شما
یادآوری و انتشار چنین مطالبی، در واقع مُهر تأییدی‌ست بر جاودانه کردن آنها؛ از عنایت جنابعالی به این موضوع سپاسگزارم. دست و قلمتان همیشه بر دوام. در صورت امکان، لطفا درباره‌ی سروان شاملو هم بنویسید، اینکه اصالتا کجایی بوده، آیا با شاملوی شاعر که پدرش نظامی بوده نسبتی نداشته؟ و...
ضمن اینکه خطاب به برخی عزیزان! این سایت بیش از آنکه، رسالت اصلی خود را -یعنی زنده نگه‌داشتن یاد گذشتگان و تلنگر به امروزیان- به انجام برساند، از نظر من تمرینی است برای دموکراسی. شاخ و شانه کشیدن برای همدیگر نوعی نقدِ ابتدایی است که امیدوارم با تداوم و تکرار به تحمل پذیرش آراء همدیگر منجر شود.
برادر بیگزاده: تاریخ نشان می‌دهد که همیشه آغازگران هر راهی در عین کاملترین بودن، مورد هجمه نیز واقع شده‌اند. کسانی که پس از این آغازکننده آمده‌اند، کاریکاتوری از یک واقعیت هستند. در مسیر خویش، همواره برقرار باشید و پیروز.

#10 فرهاد 1392-02-18 16:41
با سلام. تاریخ این ایل و دیار سراسر افتخار است و مباهات.
به عنوان یک جوان بر خود میبالم که مردمان دیارم جزء اولین افراد با سواد در آن برهه از زمان بوده اند. در جواب داریوش کبیر و آزادی باید بگویم که از آنجایی که پدر بزرگ من نیز محصل این مدرسه و از بزرگان منطقه می باشد و شخصا از زبان ایشان ظلم و جور ماموران حکومت وقت را شنیده ام و متن مذکور بر اساس واقعیات نگارش یافته است. ضمن تشکر از نویسنده و مدیریت محترم سایت.

#9 ازادی 1392-02-18 16:07
کاک نبی انگار خیلی دوس داری چوپان باشی؛ک نوشتی کاش چوپان بودیم؛ کار سختی نیس چندتا بزو گوسفند بخر برو ب روستات ک خالیش گذاشتی!

آره عزيزم خيلي دوس دارم چوپان به معني واقعي باشم. حيف كه بعضي نمي دونن/ كاش حرفاي منو ميفهميدي/ كاش به اندازه ي چوپاني ساده فكر داشتيم كاش چوپان باشيم و آدم/كاش چوپان باشيم و نگهبان گله نه گرگ باشيم دوست عزيز

#8 مراد نصراللهی 1392-02-18 08:28
سلام بر مصطفی عزیز خودم
سپاس از ابراز لطف شما ، پایدار باشی وسربلند

#7 داریوش کبیر 1392-02-18 00:33
خوب بود ولی افسوس مسائل سیاسی چهارپان افراد پاسگاه واردش کردی

#6 آزادی 1392-02-18 00:30
درمورد اسب دزدی بود !یامدرسه نصریان !خیلی اغراق داخلش بود!برای یه جماعت که فقط کارشون چوپانی بوده مدرسه بیارن کار خیلی خیلی بزرگی بوده

اين هم نظر شماست/اما همه ي دانش آموزان آن تا چن سال پيش در قيد حيات بودن هنوز هم بعضي از آنها هستن در ضمن كاش شما و ما چوپان بوديممممممممم.. ...... ولي ....بدرود

#5 مصطفی 1392-02-17 15:06
سلام بر دایی های عزیزم ؛دایی مراد، دایی نبی و دایی کریم
پست بسیار زیبایی بودواقعا از همت همه ی شما عزیزان در احیای خاطرات روستا تشکر میکنم. ضمنا از عکاس محترم نیز کمال تقدیر را دارم.

دایی نبی:سلام بر مصطفای خودم//عکاس هم مراد نصرالهی

#4 مراد نصراللهی 1392-02-16 20:51
به نقل از محمدکریم:
سلام بر استاد بی ریا . دستت درد نکنه ، به واقع قشنگ ترین و ناب ترین مطالب ((در مورد روستایمان و مردمانش)) این سایت را از زبان شما شنیدم . . .
برقرار باشید انشاالله

با تجدید امتنان

پاسخ:سلام ودرود برشما دایی عزیز.ازلطفت سپاسگزارم
این کار که آقا نبی زحمت آنرا تقبل کرده با ارزش است ودر واقع زنده کردن یاد گذشتگان است وبازگویی حوادث واخبارگذشته برای نسل فعلی ویادآوری برای بزرگترهاست، امید که بتوانیم درحدوسع خودمطالبی تقدیم نماییم .

#3 محمدکریم 1392-02-16 16:27
سلام بر استاد بی ریا . دستت درد نکنه ، به واقع قشنگ ترین و ناب ترین مطالب ((در مورد روستایمان و مردمانش)) این سایت را از زبان شما شنیدم . . .
برقرار باشید انشاالله

با تجدید امتنان

#2 مراد نصراللهی 1392-02-15 23:42
سلام آقا مهدی ؛
از لطف وتوجه شما متشکرم ،سعی میکنم اسامی شاگردان مدرسه نصریان اعم از بیشه درازی وسایر روستاها جمع آوری نمایم ودر پست دیگری برای دوستداران ارائه نمایم.از دوستان درخواست دارم که اولا" مدیریت سایت رایاری نمایند تامطالب خوب ومفید در آن منتشر و سایت پربارشود.
ثانیا"بانظرات وپیشنهادات وانتقادات سازنده خود باعث بهتر شدن وضعیت سایت شوند.
وثالثا"در هنگام گذاشتن کامنت ونظر لطف نموده نام کامل و واقعی خود را بنویسندچون سایت متعلق به همه ی ماست ونوشتن اسامی مستعار یا ناقص دلیل خاصی نمیتواند داشته باشد . سپاسگزارم

#1 مهدی 1392-02-14 23:49
سلام آقای نصراللهی
دست مریزاد عالی بود کاش اسم دانش آموزان بیشه درازی این مدرسه هم در صورت امکان ذکر می نمودی

نوشتن دیدگاه

آمار بازدیدکنندگان

کاربران امروز8
کاربران دیروز32
بازدید کل503363

سیستم آمار بازدیدکنندگان

ابزار هدایت به بالای صفحه

.